Ознака: цвеќе

Занимливости

Пресадување растенија според месечевиот календар: Кога да им ја смените земјата на вашите убавици?

Октомври Поволни денови: 8, 9, 14, 15 и 18 октомври Ако пресадувате растенија во октомври, направете го тоа во овие денови. Добри или неутрални денови: 2, 11, 12, 26, 27 […]

Живот

Наместо антидепресиви, лекарите препишуваат растенија

Што би рекле доколку лекарот ви препише растение наместо лек за депресија и вознемиреност? Оваа практика почна да се применува во Манчестер, каде лекарите на своите пациенти „препишуваат“ растенија, за […]

Занимливости

Прашала кој вид на змија е на фотографијата, но сите гледаа во растението во саксијата

Една млада девојка поставила фотографија на социјалните мрежи и станала хит на интернет.Девојката која ја поставила фотографијата намерно или не прашала дали некој знае од кој вид е змијата на […]

Занимливости

Дали знаете што означуваат боите на цвеќето

Бидејќи и цвеќето е еден вид комуникација, би требало да ги испочитувате неговите значења, особено оние поврзани со боите. Црвената боја симболизира љубов, убавина, храброст и секогаш е сигурен избор со кој […]

Култура

Оскаровецот Џон Сил положи букет цвеќе на гробот на Милтон Манаки

Традицијата на положување цвеќе на гробот на првиот филмски снимател на Балканот, Милтон Манаки (1880-1964), на Влашките гробишта во Битола, продолжи и на 37. ИФФК „Браќа Манаки“. Делегацијата, која ја […]

Локална самоуправа

Одбележан Денот на независноста 8-ми Септември

По повод 8 Септември, Денот на независноста на Македонија, делегации од локалната самоуправа на Прилеп, Сојузот на борците, на политичките партии и граѓанските здруженија положија цвеќе и им оддадоа почит […]

Вести

Скопје се сеќава: 53 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации одбележува 53 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени. Официјални делегации и претставници на институции утрово на […]

Занимливости

Ликот на САТАНАТА се појави на орхидеја: Научниците останаа БЕЗ ЗБОР!

Во Колумбија беше откриен нов вид на орхидеи, чија шарка во средината неверојатно многу потсетува на демон.Демонското цвеќе во целост го заслужи изопаченото име Telipogon diabolicus. Освен тоа што се […]