Ознака: целер

Здравје

Новак Ѓоковиќ го започнува секое утро со овој напиток: Неверојатно моќна комбинација која го зајакнува цел организам!

Целерот го користеле и Египќаните како лек, а истражувањата покажале дека овој зеленчук е навистина одлична храна и извор на голема количина витамини и минерали. Содржи витамини К, Е, Ц […]

Кулинарство

Дали знаевте дека целер може да биде афродизијак? Направете сами полнети љубовни стапчиња

Состојки: половина чаша мајонез половина лажичка мелен пипер чаша рендано пушено сирење третина од чаша ситно исецкани исушени домати 24 стапчиња внатрешни стебленца на целер исечени на десет сантиметри Подготовка: […]

Кулинарство

Здрав оброк кој ќе ве згрее во овие студени денови: Крем чорбата од целер е полн погодок

Целерот е многу здрав зеленчук. Храната припремена со целер е здрава и уште повкусна, така што имате победничка комбинација. Крем чорбата од целер ќе ве згрее, а неговите здрави состојки […]

Кулинарство

Крем чорба од целер која ќе ви ја закрепне душата: Евтина и готова за само половина час

Денеска ви претставуваме рецепт за едноставна чорба за која ви се потребни само 4-5 состојки, во зависност од тоа дали ќе користите некој зачин или не. Потребни состојки: – 1 […]

Здравје

Во новата сезона со нови здрави навики: Cок од целер

Ако размислувате за детоксикација или воведување неколку нови навики во вашата дневна рутина, сокот од целер е она за што сите зборуваат во последниве години. Во новата сезона со нови […]

Здравје

Во новата сезона со нови здрави навики: Cок од целер

Aко размислувате за детоксикација или воведување неколку нови навики во вашата дневна рутина, сокот од целер е она за што сите зборуваат во последниве години. Во новата сезона со нови […]

Здравје

Најмоќен природен антидепресив: Ништо не го подобрува расположението и ги смирува нервите како оваа билка

Секој од нас се соочил со лош ден, но треба да се обрне посебно внимание на постојаните промени на расположението. Лошото расположение може да биде предизвикано од несоодветна исхрана, недостиг […]

Кулинарство

Салата од пилешко и целер – најдобри рецепти. Како правилно и вкусно да се подготви салата со пилешко и целер.

Тешко е да се замисли пред неколку години само тесен круг на специјалисти знаеше за постоењето на целер. Ги откриле корисни својства на овој производ, како и можноста за неговото […]