Ознака: ципрас

Балкан Вести

Ципрас мора да го слушне гласот на народот, изјави Мицотакис

Преспанскиот договор ги признава македонскиот јазик и идентитет, и е во спротивност со националното расположение во Грција, смета лидерот на грчката опозиција, по вчерашните протеси одржани во Атина на кои […]

Балкан Вести

И Ципрас најде шестмина „независни“ пратеници да гласаат за Договорот од Преспа

Шестмината пратеници потребни за да помине Договорот од Преспа се веќе обезбедени, пишува грчкиот весник „Ефимерида“. Според пишувањата на весникот, начинот на кој ќе се дојде до потребната бројка многу […]

Балкан Вести

Ципрас ја прифати оставката на Каменос, ќе бара гласање доверба на Владата

По завршувањето на средбата со лидерот на “Независни Грци“ која траеше околу половина час и по повлекувањето на Панос Каменос од коалициската влада, грчкиот премиер Алексис Циприс изјави дека Каменос поднел […]

Балкан Вести

Ципрас го премина Рубикон со признавањето македонска нација, оцени Мицотакис 

Грчкиот опозициски лидер и претседател на “Неа демократија“, Кирјакос Мицотакис во интервју за “Дојче веле“, ја критикува владата на Алексис Ципрас поради признавањето на македонска нација. Мицотакис вели дека за него […]

Балкан Вести

Нема да прифатиме ваша интеграција во ЕУ и НАТО со уставното име! – и порача Ципрас на Македонија

-Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да […]

Балкан Вести

По оставката на Коѕијас грчкото МНР ќе го преземе Ципрас за „успешно да го заврши Договорот од Преспа“

Додека новинарската фела и македонската јавност се прашуваа дали е вистина или само шпекулација дека Никос Коѕијас поднел или сакал да поднесе оставка од соседна Грција стигна нова вест. Грчкиот […]

Балкан Вести

И без Каменос Ципрас обезбеди доволен број гласови за ратификација на Преспанскиот договор

Алексис Ципрас обезбедил доволен број на пратеници за ратификација на Преспанскиот договор, дури и во случај да му откаже коалициониот партер „Независни Грци“ на Панос Каменос, дознава Ројтерс. Ципрас и […]