Ознака: црвено вино

Кулинарство

Ориз со говедско месо во сос од печурки и црвено вино е примамлив ручек

По празничното готвење, малку луѓе имаат волја да поминат часови на шпорет и да подготвуваат комплицирани оброци. Ако немате идеја што да подготвите за ручек, и барате нешто брзо, вкусно […]

Кулинарство

Ориз со говедско месо во сос од печурки и црвено вино е примамлив ручек

По празничното готвење, малку луѓе имаат волја да поминат часови на шпорет и да подготвуваат комплицирани оброци. Ако немате идеја што да подготвите за ручек, и барате нешто брзо, вкусно […]

Македонија

За британски „Гардијан“ ние сме Северна Македонија, а Македонија е грчка

Британскиот весник „Гардијан“ веќе не прекрсти во Северна Македонија. Меѓу 50-те најдобри вина за  претстојниот Божик предоложена е и нашата „Кратошија“ на винаријата „Тиквеш“ од Република Северна Македонија. Иако на етикетата убаво […]

Живот

Бело или црвено вино? Еве од кое ќе имате полош мамурлак!

Барем еднаш на сите ни се случило понекогаш да претераме со виното и следниот ден да го чувствуваме притисокот во главата и секако, киселините во стомакот.Но, додека едни велат дека […]