Ознака: цунами

Видео

ТРАГЕДИЈА: цунами ги ОДНЕСЕ бендот и публиката на концерт (ВИДЕО)

Објавена е снимка од моментот кога голем бран погодил поп-концерт на кој настапувал бендот Севентин, на плажата Танжунг Лесунг. Досега не паметиме да била снимена ваква трагедија на ваков начин: […]

Вести Свет

Во Индонезија во цунами загинаа најмалку 168 лица

Се претпоставува дека цунамито било предизвикано од ерупцијата на вулкан на остров во Индонезија. За сега има 168 загинати лица, околу 750 се повредени, а според тамошните власти 30 лица […]

Вести

Силен земјотрес во северниот дел на Тихиот Океан

Силен земјотрес со интензитет од 7,7 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во северниот дел на Тихи Океан, на подрачјето помеѓу Алеутските Острови и руска Камчатка, соопшти Американскиот геолошки […]

Вести

Земјотрес од 7,7 степени покрај јужниот брег на Чиле – можна е појава на цунами

Земјотрес со интензите од 7,7 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во Тихиот Океан крај јужните брегови на Чиле.Како што соопшти Американскиот геофизички институт, епицентарот на земјотресот, кој се […]

Вести

Разорен земјотрес од 7,7 степени според Рихтер во близина на Соломонските Острови

Земјотрес со интензитет од 7,7 степени според Рихтерова скала е регистриран денеска во област на околу 70 километри од Соломонските Острови, соопшти американскиот Геолошки институт.Првично било објавено дека јачината на […]

Вести

Повторно силен земјотрес кај Фукушима, предупреудување за цунами

Земјотрес со интензитет од 6,1 степен според Рихтеорвата скала го погоди изутринава по локално време североисточниот дел на Јапонија, а епицентарот бил на 20 километри источно од префектурата Фукушима.Иако е […]

Вести

Морничави снимки: Се наближува цунами кон Фукушима

Јапонските постројки кои се распоредени низ брегот и на кои им се заканува цунами, затворени се по инцидентот во Фукушима во 2011 година.Морничава снимка прикажува цунами кое пристигнува кон Јапонија […]

Вести

Фукушима ја погоди катастрофален земјотрес со јачина од 7,3 степени – има закана за цунами!

Земјотрес со јачина од 7,3 степени во Рихтер ја погоди Јапонија синоќа, недалеку од Фукушима.Според податоците од УСГС, епицентарот на земјотресот бил недалеку од Фукушима, во Тихиот океан на длабочина […]

Вести

ВИДЕО: Силниот земјотрес во Нов Зеланд предизвика високи цунами бранови

Земјотресот со магнитуда од 7,9 степени по Рихтер кој во неделата го погоди Нов Зеланд, предизвика цунами со бранови високи до два метар, по што е прогласена опасност за населението, […]

Занимливости

Супертаен проект на Американците за цунами-бомба

Проектот носи име Project Seal, а оружјето кое е тестирано треба да биде адекватна замена на атомска бомба.    Во текот на тестирањето, Американците и Новозеланѓани детонирале дури 3,700 бомби. САД […]