Ознака: чешка

Вести

ТРАГЕДИЈА ВО ЧЕШКА- луѓе панично скокаат од 13-кат за да се спасат од пожарот, оваа глетка не е за тие со слабо срце

Пожар во 13-катна станбена зграда во чешкиот град Бохумин однесе 11 животи, меѓу кои и на три деца. Пет лица загинале откако скоканале од прозорците на високите катови на зградата. […]

Вести

Прием во Прага по повод Денот на независноста на Република Македонија

Македонската амбасада во Прага денеска организираше прием по повод Денот на независноста на Република Македонија, на кој присуствуваа истакнати личности од политичкиот и јавниот живот во Чешка, јави дописникот на […]

Живот

Ја уништила венчавката на поранешното момче со најлудата можна причина!

Очајна Чехинка се обидела да спречи венчавка на своето поранешно момче откако се јавила во општината и кажала дека во зградата има подметната бомба.Во полициска изјава навела дека сакала да […]

Вести

МВР доби донација од Чешка: 25 возила „Шкода јети“ пристигнаа во Македонија

Донација од 25 возила „Шкода јети“ во вредност од 740.000 евра денеска предаде Чешката амбасада во Македонија за потребите на граничната полиција при МВР.Министерот за внатрешни работи Митко Чавков истакна […]

Вести

Соботка: Не сакаме да се создаде силна муслиманска заедница во Чешка

Чешкиот премиер Бохуслав Соботка пред средбата со германската канцеларка Ангела Меркел в четврток кога ќе разговараат за неговиот предлог да се формира европска војска, изјави дека не сака во Чешка […]

Црна хроника

Загинаа две лица по уривање на хеликоптер во Чешка

Две лица загинаа кога се сруши хеликоптер на западот на Чешка, соопшти полицијата во таа земја.Портпаролот на регионалната противпожарна служба Стефан Ливинг, истакна дека двете загинати лица биле и единствените […]

Вести

Пумпи и агрегати за струја за поплавените подрачја пристигнуваат од Чешка

Чешка материјална помош наменета за ублажување на последиците од катастрофалните поплави ќе биде предадена денеска во објектот на касарната „Гоце Делчев“ во Скопје.Членови на Противпожарната спасувачка бригада на Република Чешка […]

Вести

Чешките пожарникари ќе испратат електрични генератори и пумпи како помош за Македонија

Чешките пожарникари ќе испратат електрични генератори и пумпи за чистење тиња по поплавите, кои пред неколку дена ја зафатија Македонија.Хуманитарниот конвој ќе тргне денеска, информираше портпаролката на Генералниот директорат на […]

Вести

Одржана средба на началниците на ГШ на АРМ и вооружените сили на Чешката Република

Понудата за вклучување на АРМ во чешкиот проект за паметна одбрана во логистичкото обезбедување „Мултинационален логистички координативен центар“ и заедничко учество на претстојната воена вежба „Способен логистичар 2019“, беа тема […]