Ознака: Чиле

Вести

Чиле ќе помилува 1.300 затвореници поради коронавирусот

Во Чиле ќе бидат помилувани околу 1.300 затвореници со висок ризик од заразување со коронавирус, откако Уставниот суд го одобри специјалниот закон, што владата го испрати на одобрување до претседателот […]

Дестинации

Во Чиле јадењето со раце е навреда, а во Кина не смеете да ги гледате луѓето право в очи

Патувањето за некои луѓе значи побегнување од секојдневниот стрес на работа, а за другите тоа е искуство и запознавање на различни култури. Пред да отпатуваме во некоја земја би требало […]

Вести Свет

Силен земјотрес и во Чиле

Земјотрес со јачина од 6,1 степени по Рихтер го погоди вчера јужниот дел на Чиле. Според Американскиот геолошки центар , епицентарот на земјотресот бил во градот Ентре Лагос, на околу 980 […]

Вести

Силен земјотрес во Чиле

Земјотрес со јачина од 6,2 степени по Рихтеровата скала ги потресе областите на Арика и Паринаката во северниот дел на Чиле, на границата со Перу и Боливија. Во градовите Арика […]

Вести

Умерен земјотрес во Чиле

Земјотрес со интензитет од 5,4 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во главниот град на Чиле, Сантјаго.Епицентарот на земјотресот бил на 36 километри североисточно од Сантјаго, Чилеанската служба за […]

Вести

Земјотрес со јачина од 7,1 степен според Рухтер го погоди централниот дел на Чиле

Земјотрес со јачина од 7,1 степен, според Рихтеровата скала, денеска го погоди Чиле, во близина на главниот град Сантјаго, соопшти американскиот геофизички институт.Епицентарот на земјотресот, што се почувствувал во зградите […]

Вести

Земјотрес од 7,7 степени покрај јужниот брег на Чиле – можна е појава на цунами

Земјотрес со интензите од 7,7 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во Тихиот Океан крај јужните брегови на Чиле.Како што соопшти Американскиот геофизички институт, епицентарот на земјотресот, кој се […]

Вести

Земјотрес со јачина од 6,4 степени го погоди Чиле

Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровсата скала, денеска ги протресе зградите во чилеанската престолнина Сантјаго и предизвика паника кај населението, но според властите, засега нема информации за евентуални […]