Ознака: чипс

Кулинарство

Сакате чипс, но знаете колку е штетен: Четири превкусни алтернативи за омилените грицки

Чипсовите и повеќето солени гицки се многу вкусни, но и многу калорични и штетни за нашето тело. Ви претставуваме четири алтернативи на чипсот, кои освен што се одлична замена на […]

Живот

Тинејџер јадел само чипс и помфрит, па ослепел

Седумнаесетгодишник од Велика Британија го загубил видот поради лоша исхрана која се состоела исклучио од чипс и од помфрит. Лекарите во Бристол тврдат дека ослепувањето е поради недостаток на витамини. […]

Живот

Чипс од цвекло

Чипсот што ќе го купите не е здрав, тоа е јасно, но ако толку многу го сакате, пробајте малку поздрава верзија. „Чипсот од цвекло брзо се прави и не чини […]

Живот

Ова е најотровната намирница на светот: Ја јадеме неограничено, а ја даваме и на деца

Храната е причинител за голем број на болести на денешницата. Една од тие намирници е чипсот кој предивика вистинска сензација во прехрамбениот свет, а голем број на американски медиуми го […]

Живот

Зошто не можеме да изедеме само еден чипс?: Крцкавоста го зголемува задоволството

Дури и поединците со силен карактер не се во состојба да изедат само еден чипс. Иако високата содржина на сол и маснотии во грицките е неодолива, истражувачите откриле уште една […]

Занимливости

Чипсот и WC шолјата имаат нешто заедничко поради што никогаш повеќе ќе нема да сакате да го јадете

Чипсот за прв пат се појави во 1853 година кога готвачот Џорџ Крум постојано се нервирал од клиентите кои постојано му ги враќале пржените компири, бидејќи биле премногу дебело исечени. […]

Живот

Јадете чипс или пица и одеднаш ве заболува глава- еве зошто

Постојат многу видови храна кои под одредени услови би можеле да предизвикаат главоболка. Доколку и вие сте меѓу оние кои често, или барем понекогаш, ги мачи мигрена, сигурно ќе ве […]

Живот

Зошто не можеме да одолееме на чипс?

Неретко се случува да отворите ќесичка чипс и тој за неколку минути “магично да исчезне”. Научниците конечно објаснуваат зошто овие грицки се толку неодоливи.Причината поради која постојано ја враќате раката […]