Ознака: човек

Занимливости

Човек хранел гладен волк цела зима: По 4 години волкот направил нешто неверојатно

Маж од Алјаска додека се движел низ снежна рамнина случајно забележал волк. Уморен и гладен, волкот лежел и не можел да се движи. Мажот не се замислил ниту минута. Се […]

Живот

Зборовите на познатиот психијатар кои допираат до секој човек

Мислите на познатиот италијански психијатар Виторино Андреоли предизвикаа големи полемики. На многумина не им се допаднаа неговите размислувања за луѓето, но има и луѓе кои се согласуваат со него и […]

Вести Свет

На аеродром во Москва авион прегази човек

Денес откако слета на аеродромот „Шереметјево“ во Москва патнички авион прегази маж кој починал на самото место, соопшти претставникот за медиуми Ана Захаренкова. „Патничкиот авион кој пристина од Атина слета […]

Видео

Ќе ви го разубават понеделникот! Постар човек и видра се најдобри пријатели на светот!

Еден постар човек од Финска, не можел да замисли дека најдобриот пријател ќе му дојде од ледената дупка, но токму тоа се случило откако еден ден ја отворил вратата од […]

Видео

Десет минути мудрост од најскромниот претседател во светот!

Документарниот филм „#Човек“ (#Human), во кој учествувале преку 2 илјади луѓе, деновиве повторно стана актуелен во светската јавност, посебно делот во кој е интервјуиран Хозе Мухика.Поранешниот претседател на Уругвај, веќе […]

Занимливости

ФОТО: Човек фотошопиран во 18 различни стереотипи ширум светот

Овој експеримент имал за цел да ја покаже перцепцијата на луѓето ширум светот, односно како гледаме на разните националности.Еден доктор од Велика Британија ги замолил графичките дизајнери онлајн да го […]

Живот

Кувар убил човек, бидејќи наместо зачини во храната ставил пестициди

Дека е прашање на грешка, а не смислено дело, говори и фактот што и самиот кувар го јадел тој исти ручек, кој бил отровен, објавила кинеската новинска агенција Ксинхуа. Од […]