Ознака: шах

Занимливости

НАМЕСТО ДИЕТИ, ИГРАЈТЕ ШАХ: Шахистите на натпревар ослабнуваат и по неколку килограми

Професионалните шахисти согоруваат до десетици илјади калории за време на натпревар и ослабуваат по неколку килограми. При решавање сложени математички задачи и за време на испит мозокот троши меѓу 30 […]

Издвојуваме

Шаховскиот Клуб АЛКАЛОИД повторно на Европскиот Клупски Куп 2018 – трета година по ред во ист состав

Шаховскиот Клуб АЛКАЛОИД, продолжува со настапите на Европскиот Клупски Куп, кој оваа година се одржува од 11 до 18.10.2018 година во Порто Карас, Грција. Во 2016 година ШК Алкалоид го […]

Останати спортови

Европскиот првак Алкалоид против лидерот на табелата Глобус во меч од 6.коло на ЕКК

Европскиот првак во шах Алкалоид денеска во мечот од шестото коло на Европскиот клупски куп што се игра во Анталија за ривал го има лидерот на табелата руската екипа Глобус. […]

Останати спортови

Историски успех во македонскиот шах: ШК „Алкалоид“ со злато на ЕКК 2016 во Нови Сад

Шаховскиот клуб „Алкалоид“ триумфираше на престижниот „Европски Клупски Куп 2016“ во Нови Сад, освојувајќи златен медал во исклучително силна конкуренција на европската и светска шаховска елита.Со овој историски триумф, најуспешниот […]