Ознака: ШКОТСКА

Занимливости

Парламентот изгласа: Официјално првата земја во светот која ќе дава бесплатни влошки и тампони

Шкотска ќе биде првата земја во светот која бесплатно ќе дава влошки, тампони и останати производи потребни за женска нега за време на менструацијата, пренесува „Independent“. Шкотскиот парламент едногласно го […]

Занимливости

Официјално првата земја во светот која ќе дава бесплатни влошки и тампони

Шкотска ќе биде првата земја во светот која бесплатно ќе дава влошки, тампони и останати производи потребни за женска нега за време на менструацијата, пренесува „Independent“. Шкотскиот парламент едногласно го […]

Македонски фудбал

Младите македонски фудбалери водат против Шкотска

Младата фудбалска репрезентација на Македонија ги продолжува одличните игри од актуелниот квалификациски циклус за пласман на Европското првенство и на дуелот во Шкотска води со 1-0 по првиот дел.Македонија поведе на дуелот […]

Занимливости

Шкотските полицајци се вџашија од она што го видоа: „Помагајте, кучето ни лебди во воздух!“

Одговарајќи на повикк на семејство што наводно е прогонувано од натприродно суштество, полицијата во еден шкотски град се запрепасти при она на кое беа сведоци.Чудниот случај започнал пред два дена, […]

Контроверзни фајлови

ГОЛЕМА МИСТЕРИЈА: Подземни тунели стари над 12.000 години се протегаат од Турција до Шкотска!

Додека причината која стои зад овие софистицирани тунели останува мистерија, многу експерти веруваат дека овие 12.000 години стари мрежи на тунели се изградени за заштита од предатори и друг вид […]

Вести

ПОСЛЕДИЦА ОД БРЕГЗИТ: Шкотска најави нов референдум за независност!

Лидерката на шкотската СНП Никола Старџон истакна дека Шкотска се изјаснила (62 проценти за останување во ЕУ) што навестува дека овој референдум нема да биде последен.Се очекува сега да се […]

Вести

Островите Оркни и Шетланд размислуваат за независност од Шкотска

Трите најголеми групи острови во Велика Британија, Оркни, Шетланд и Вестерн Ајслс, размислуваат за тоа дали ќе ја искористат уставната можност и да побараат поголеми овластувања, вклучително и независност.Во периодот […]