Ознака: шпагети

Кулинарство

Денес подгответе нешто поинакво: Тестенини со песто на сицилијански начин!

Можете  да си   подготвите поголема количина песто, па да ја чувате во  ладилник  до  недела дена.Состојки:  400гр тестенини 10-20 гр путер За  подготовка на песто сос 30-40 гр свеж босилек […]

Занимливости

КОЛКУ ДОБРО! Знаете ли зошто навистина служи дупката на лажицата за тестенини?

Многу од нас, дома имаат лажица за шпагети кои често ја користат, но малку знаат зошто всушност служи дупката која се наоѓа сред неа.Дали некогаш сте се запрашале зошто лажицата […]