Ознака: шпиунажа

Вести Технологија

Во САД двајца хакери се обвинети за врски со кинеската Влада

Во САД двајца хакери се обвинети за врски со кинеската Влада Американското Министерство за правда денеска обвини двајца хакери поврзани со кинеската Влада. Според обвинението, цел на хакерите биле компании […]

Вести

“Уапсен додека шпионирал”: американски државјанин уапсен во Москва пред новогодишните прослави

Американски државјанин беше уапсен за време на “шпионска акција” во Москва, соопшти Федералната служба за безбедност (ФСБ). Во моментов тој е притворен под сомневање за шпионажа. Агентите на ФСБ уапсија еден американски […]

Балкан Свет

По грешка Албанија го објави списокот на тајни агенти во Македонија, Грција, Србија и Италија!

Албанија по грешка на интернет ги објави тајните податоци за своите разузнавачи. Податоците кои протекоа на интернет се детални и ги има нивните имиња, марка на автомобил, регистрации, броеви на […]

Коментари

Зошто државата не го апси за шпиунажата на Димитров, која што се потврди со документите на Викиликс?

Според кривичниот законик, член 316 и 317, односно за делата „Шпионажа“ и „Оддавање на државна тајна“, минималната затворска казна се движи од пет до максимална казна затвор. За ова дело […]

Издвојуваме

Државни тајни на распродажба!

Полицијата откри 22 шпиони кои работеле за странски тајни служби. Досега се приведени 17 осомничени лица меѓу кои од Кабинетот на претседателот на Собранието, разузнавачките служби, Министерството за одбрана, Државен […]