Ознака: Шри Ланка

Дестинации

Сакате евтин одмор: Оваа земја се обидува да ги врати туристите на плажите, цените се на половина

Паднатата туристичка индустрија на Шри Ланка се обидува да ги врати туристите на плажите кои запустеа по смртоносните велигденски напади. Паѓаат цените на сместувањата во хотели и промовираат понудa на […]

Вести

Владата на оваа земја воведе забрана за користење социјални мрежи- ова е причината

Владата на Шри Ланка денеска повторно воведе забрана за користење на социјалните мрежи со цел да го спречи ширењето шпекулации по избивањето насилство меѓу групи цивили во Негомбо, северно од […]

Вести

По крвавиот Велигден: Шри Ланка ги забранува бурките

Шри Ланка забранува облека што го покрива лицето. Тоа се наведува во соопштение од Кабинетот на претседателот на државата. Забраната за покривање на лицето влегува во сила денеска. Таа мерка […]

Живот

Британец целиот крвав лутал по болници во Шри Ланка да си го пронајде семејството

Британецот Бен Николсон го изгуби целото семејство во терористички напад во Шри Ланка. Неговата сопруга, 42-годишната Анита Николсон, 11-годишниот син Алекс и ќерката Анабела настрадале во редот за појадок во […]

Црна хроника

164 лица загинаа во поплавите и свлечиштата во Шри Ланка

Најмалку 164 лица загинаа во поплавите и лизгањата на земјиштето, што ја зафатија Шри Ланка, како последица на поројните дождови, јави Синхуа.Според претходните информации без покрив над главата останале половина […]