Ознака: ШТРАЈК

Вести Македонија

Штрајкот на просветните работници е ставен во мирување до одлуката на МОН

Штрајкот на просветните работници е ставен во мирување до конечната понуда од Министерството за образаование и наука, изјави денеска претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), Јаким Неделков. […]

Балкан

Штрајк на просветните работници во Хрватска

Просветните работници во основните и средните училишта во Хрватска денеска стапуваат во штрајк, најавија Независниот синдикат во средните училишта и Синдикатот на хрватските училишта. Претставниците на двата образовни синдикати изјавија […]

Магазин

Додека Балканот е опседнат со продавачка на мандарини , Србите зборуваат за девојката од штрајкот на таксистите (ВИДЕО)

Хрватска вчера беше опседната со убавата продавачка на мандарини , а во исто време Србија се воодушевуваше на тверкањето на девојка за време на штрајкот на таксистите во Белград. Било […]

Вести

СОНК со предупредувачки штрајк за повисоки плати

Синдикатот за образование, наука и култура-СОНК денеска организира предупредувачки штрајк во сите основни и средни училишта , бидејќи со Министерството за образование не е постигнат договор покачувањето на платите на […]

Вести Свет

Штрајкуваат вработените на три аеродроми во Германија

Вработените на три аеродроми во Германија – Диселдорф, Келн-Бон и Штудгарт денеска стапија во штрајк, барајќи зголемување на платата. Штарјкот доведе до нарушување на воздушниот сообраќај во Германија со кој се […]

Вести

Адвокатот на Чавков: Штрајкува со глад како реакција на неправдата што му е нанесена

Поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков, кому судот му одреди мерка притвор за случувањата во Собранието од 27 април, штрајкува со глад во затворот во Шутка. – Психички е стабилен, […]

Вести

Ако планиравте утре да одите во Грција, границата ќе може да ја поминете само пешки

Поради штрајк на грчките царински служби, утре ќе биде во прекин сообраќајот за секаков вид на преминување на државната граница помеѓу Република Македонија и Република Грција, освен за пешаци.Прекинот на […]

Вести

Заврши штрајкот на грчките цариници

Сообраќајот на граничните премини со Грција се одвива нормално без поголеми задржување, соопшти денеска Автомото сојузот на Македонија, наведувајќи дека просечното чекање на македонската граница изнесува околу 15 минути.Во еден […]

Балкан

Граничниот премин Стар Дојран отворен за сообраќај

Граничниот премин Стар Дојран вечерва е пуштен за секаков вид сообраќај. Преминот беше затворен поради штрајкот на грчките цариници, а во изминатите 24 часа беа пропуштани само пешаци.Грчките царински служби […]

Вести

Штрајк на грчките цариници – патнички возила се пропуштаат само на Евзони

Граничните премини со Грција се затворени поради 24-часовен штрајк на грчките цариници.На граничниот премин Стар Дојран штрајкот почна вчеравечер од 21 часот при што се пропуштаат само пешаци, а не […]

Балкан

Грција парализирана: 24- часовен штрајк како протест против економските мерки

Државниот и приватниот сектор на Грција денеска е парализиран поради 24-часовниот штрајк, организиран од двата најголеми синдиката во земјата, Општата конфедерација на трудот ГСЕЕ и Федерацијата на државните службеници АДЕДИ, […]