Ознака: Ѓавато

Вести Македонија

Снег на Ѓавато, Буково и Маврово

Забраната за движење на тешки товарни возила рано утрово беше воведена, па подоцна укината. Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од кашест […]

Македонија

Заради магла намалена видливост на Ѓавато

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места, каде коловозите се влажни. Намалена видливост до 100м. поради појава на магла има на планинскиот премин Ѓавато. Интензитетот […]

Вести

Остатоци од снег на дел од патиштата, магла кај Плетвар и Ѓавато

Сообраќајот на државните патишта се одвива пo претежно влажни коловози. На повисоките места во североисточните и источните делови од државата наместа со остатоци од кашест снег по интервенција на екипите […]