Ознака: ѓорѓе балашевиќ

Сцена

Балашевиќ ќе добие музеј во Нови Сад

Новиот музеј, кој е планиран со Урбанистички план на Универзитетскиот парк, ќе биде посветен на новосадскиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, потврди директорот на ЈП „Урбанизам“, Душан Миладиновиќ, наведувајќи дека просторот во […]

Сцена

Вака изгледа луксузната вила на Балашевиќ во Хрватска, за која плати скоро половина милион евра!

Нивните први соседи се претежно странци, луѓе кои живеат во Германија, Австрија и Словенија и кои секој слободен момент го користат за да се одморат далеку од градските гужви. Општината […]

Сцена

Додека Kарлеуша е во војна со Вељко за покојниот Балашевиќ, Анастасија веднаш се огласи!

Цела Србија, но и регионот жали по смртта на кантавторот Ѓорѓе Балашевиќ, но не и Веjко Ражнатовиќ. Синот на Светлана Цеца Ражнатовиќ реагираше негативно на бројните збогувања од починатиот музичар. […]

Сцена

Скопје му оддава почит на легендарниот Ѓорѓе Балашевиќ

Скопје тагува за големата легенда Ѓорѓе Балашевиќ, човек кој не ги познаваше границите и чии песни се чувствуваа исто во Белград, Загреб, Сараево, Љубjана и Скопје… Колку беше важен српскиот […]

Сцена

ЗОШТО НА КОНЦЕРТИТЕ НА ЃОРЃЕ БАЛАШЕВИЌ ФАНОВИТЕ МУ ДАВАА ПЛИШЕНИ ИГРАЧКИ?Постои причина за тоа – сега е болен спомен!

АКО некогаш сте биле на концертот на Ѓорѓе Балашевиќ, сигурно сте забележале дека публиката го покрива со плишени играчки – зајаци, а понекогаш и со мандарини. Најверните обожаватели знаат дека […]

Сцена

Почина Ѓорѓе Балашевиќ

Легендарниот балкански музичар и текстописец од Нови Сад Ѓорѓе Балашевиќ почина денеска на 67-годишна возраст, од компликации предизвикани од пневмонија, пренесува српски Blic. Балашевиќ беше примен на Инфективната клиника во […]

Сцена

Ќе ви се заврти во умот од погледот: Балашевиќ се поднови со луксузна вила вредна милиони, а еден детаљ ретко кој го има дома

Новосадскиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ купил вила во Истра за која искеширал 400 илјади евра. Како што пишуваат хрватските медиуми, кантавторот ја пазарил вилата преку фирма каде што директор е токму […]

Сцена

На ќерката на Ѓорѓе Балашевиќ и порачале: „Твојот татко е СРАМ за Србија!“

Ќерката на Ѓорѓе Балашевиќ, Беба, објавила на Фејсбук дека еден од нејзините пријатели и пожелил дека ќе ја избрише од друштвената мрежа, бидејќи прочитал интервју за најзиниот татко, кое не […]