Ознака: Ѓорѓе Иванов

Вести

Не потпишувам неуставен договор

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, донесе одлука да не го потпише Указот за прогласување на Законот за ратификација на договорот запромена на името со Грција. Иванов вели дека нема […]

Вести

Иванов упати честитка до граѓаните на Република Македонија

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на државниот празник 23 Октомври – Денот на Mакедонската револуционерна борба, упати честитка до граѓаните на Република Македонија.-Одбележувањето на празникот на […]

Вести

Иванов: Тиранската платформа постои и таа беше услов за создавање на мнозинство

Како сакате кажете ја Тиранксата платформа, но самата слика во кабинетот на премиерот на Албанија и присуството на лидери на партии од Македонија во тој кабинет се кажува дека нешто […]

Вести

Честитка од претседателот Иванов до Еврејската заедница

Претседателот Ѓорге Иванов по повод еврејскиот празник Пасха упати честитка до претседателката на Еврејската заедница во Република Македонија, Берта Романо-Николиќ.  – Ми претставува особена чест и големо задоволство, Вам и на припадниците на Еврејската […]

Вести

Иванов: Армијата е подготвена да ги штити територијалниот интегритет и независноста на Македонија

Знамето што пред четврт век се крена тука, на Рамна Нива, претставуваше јасна и недвосмислена порака дека ова е територија на суверена и независна држава. Држава која е мирољубива и […]

Вести

Иванов контра туѓата платформа и потпалувачките изјави

Претседателот Ѓорге Иванов во дипломатска офанзива. Преку писмо до членовите на Европскиот совет, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, до Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и до американскиот и турскиот претседател, Доналд Трамп […]

Вести

Претседателот Иванов го осуди инцидентот во Битола

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов најостро го осудува денешниот инцидент во Битола во кој беше нападнат објектот на Националната установа „Музеј на албанската азбука“.Македонскиот претседател, како што соопшти неговиот […]

Вести

Откако претседателот Ѓорге Иванов го одби мандатот, ситуацијата во државата силно се заостри

Откако претседателот Ѓорге Иванов одби мандатот за состав на новата Влада да го даде на лидерот на СДСМ Зора Заев, кој оформи мнозинство со албанските партии, ситуацијата во државата силно […]

Вести

Одлуката на Иванов е уставна и го одржува нејзиниот унитарен карактер

-Одлуката е уставна бидејќи тој во понудата за добивање на мандат, покрај мнозинството на пратеници кои што требаат да се обезбедат како парламентарно мнозинство, јасно насочи уште два сегмента кои […]

Вести

Средба: Иванов- Могерини

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска се сретна со високата претставничка на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика и заменик – претседател на Европската комисија Федерика Могерини […]

Вести

„Шарените“ ја кршеа и фарбаа, „црвено- жолтите“ ја обвиткаа со македонското знаме народната канцеларија на Иванов

Канцеларијата на претседателот Иванов обоена во боите на Македонија.Додека „шарените“ ја кршеа и фарбаа, „црвено- жолтите“ ја обвиткаа со македонското знаме народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов.Додека „шарените“ ја кршеа […]

Вести

Професори, интелектуалци, аналитичари и граѓани: Државничка одлука на Иванов во согласност со Уставот, против туѓи платформи

Вистински чувар на суверенитетот, унитарноста и идентитетот на државата. Со ваков претседател ќе ги оствариме сите цели ќе ја сочуваме татковината. Ова е ставот на експертите, интелектуалците и граѓаните во […]