Ознака: ЃОРЃИ КОЛОЗОВ

Сцена

Пред 16 години на денешен ден почина последниот македонски цар Ѓорѓи Колозов- денес вака изгледаат неговите две ќерки

Едно од доајените на македонското глумиште се Шенка и Ѓорѓи Колозови. Создадоа и оставија безвременски ремек дела – македонски народни приказни. Денеска се навршуваат 16 години од смртта на легендарниот […]

Сцена

16 години без Колозов: Куќата на најпознатиот македонски цар денес е празна- пред неа стои само неговиот верен побратим!

Нема Македонец кој не го знае единствениот македонски цар во буквална смисла на зборот, Ѓорѓи Колозов. Легендарниот македонски актер на кој јавноста се воодушевуваше во македонските народни приказни на жалост […]

Вести

„Денешен“: За колку пари кодошот на Ѓорѓи Колозов беше ангажиран да пее за Жерновски?

Општина Центар се пофали дека за отворањето на втората Боемска улица, кое се случи вчера, го ангажирала Нино Величковски, за кого според досиејата кои ги поседува Државниот архив на Македонија […]

Вести

И Ѓорѓи Колозов бил на мета! Погледнете како го кодошеле

Државниот архив на Република Македонија поседува 15.000 досиеја, во 630.000 страници направени од страна на тајната полиција во периодот од 1945-2000 година. Околу 120.000 досиеја се знае дека се направени […]