Ознака: јавен превоз

Живот

Научници предлагаат молчење во метро и јавен превоз поради ширење на коронавирусот

Научниците вработени во Шпанскиот национален совет за истражување (ЦСИК) препорачуваат луѓето да молчат во метро и јавниот превоз за да се спречи ширењето на коронавирусот. Тие го објаснија ова мислење […]

Македонија

Важна информација за корисниците на јавниот превоз во Скопје

ЈСП Скопје информира дека утре, сабота (26.10.2019 година) и недела (27.10.2019 година), во периодот од 7 до 17 часот поради одржување на кружна авто трка пред МРТ, автобуските постојки во […]

Сцена

И покрај луксузот, познатата пејачка се вози со јавен превоз

Познатата пејачка веќе долго време живее во луксузен дом во Истанбул каде што се откако се омажи за нејзиниот колега Мустафа Сандала.Емина Јаховиќ често објавува фотки на социјалните мрежи каде […]

Живот

Студент збесна и откри зошто никогаш повеќе нема да им отстапи место на пензионери во автобус!

„Ете и понатаму напаѓајте ги младите и студентите дека не знаат да се однесуваат, но очигледно и пензионерите не ја познаваат основната култура на однесување, иако мислат дека знаат. Мислат […]

Занимливости

Седиштата во јавниот превоз најчесто се грди, а ќе ви се згади од причината!

Дали некогаш сте се запрашале зошто седиштата во јавниот превоз се грди? Голем дел од нив се прекриени со посебна волнена навлака што е отпорна на дамки и на оган.Изгледот […]

Локална самоуправа

Хартиените билети заминуваат во историјата од денес

Од 1 септември годинава во градскиот јавен автобуски превоз се укинуваат хартиените билети за 10 возења, а оние за едно возење, купени кај возачот, остануваат во употреба. Останатите билети ќе […]