Ознака: јагнешко месо

Кулинарство

Капама

1 кг јагнешко месо со коска, од врат или плешка 500 г исчистен спанаќ 1 врзоп млад кромид 4 чешнина лук 1 мало филџанче ориз 8 лажици масло 1 коцка […]

Кулинарство

Вкусно старо македонско јадење- „Македонско грне“

Уште едно вкусно старо македонско јадење кое се подготвува со јагнешко или јунешко месо. Покрај месото и кромидот неизоставни се доматите, белото вино и зачини… Потребно е: 1 кг јагнешко […]