Ознака: јадранско море

Вести

Со негативен ПЦР тест не постар од 72 часа, Македонците ќе можат да одат на море во Црна Гора

Црна Гора ги отвора границите за Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Албанија и Косово, почнувајќи од утрешниот ден изјави директорот на Институтот за јавно здравје на Црна Гора, Бобан Мугоша. […]

Живот

Во Јадранското море се појави едно од најотровните животни на светот

На италијанскиот брег на Јадранското Море, во регионот Пулиа меѓу местата Пескара и Бари, пронајдена е т.н. португалска галија, која спаѓа во групата на најотровни морски животни. Животното е со […]

Сцена

Наоми Кембел крстари по Јадранот на јахта: Сумата која ја плаќа ќе ви се заврти во глава

Супермоделот Наоми Кембел деновиве се одмора на Хрватското приморје. Познатиот „Црн Пантер“ заедно со француската актерка Фарида Келфа и дизајнерот за ентериер Винсент Даре крстари по Јадранот во луксузна јахта, […]

Балкан

Замрзна Јадранското море

Ниските температури и силниот ветер го заледија Јадранското Море кај областа Ивињ, но и Вранското Езеро.Студениот бран донесе температури и до -20 степени целзиусови, а тоа беше доволно да замрзнат […]

Балкан

ВИДЕО: Туристи снимиле несекојдневна глетка во Јадранското Море!

Гостите на туристичките бродови во Ровињ во вечерните часови доживеале несекојдневна глетка. Имено, во близина на бротчињата кои пловат на панорамска пловидба и често среќаваат делфини – се појавил кит!Китот […]

Живот

ВНИМАВАЈТЕ! Во Јадранското море се појави ОПАСНА риба!

Туристите кои ќе одлучуваат да одат на одмор на Средоземното Море би можеле да имаат блиска средба со отровната риба Птероис, предупредуваат научниците.Со зголемување на температурата на морето регистрирано е […]

Балкан

ВНИМАНИЕ КАПАЧИ: Во Јадранското Море доаѓа опасна риба од која бегаат и ајкулите!

Во последно време во водите на Средоземното море се забележува таканаречената „ѓаволска риба“ позната и како риба-лав.Оваа риба-грабливка е многу опасна, а нејзините убоди се многу болни, многу често и […]

Балкан

ХАОС ВО ЦРНА ГОРА: Во морето се излеваат фекалии и насекаде се чувствува смрдеа!

Бројни туристи кои планираат да летуваат во Црна Гора, изгледа ќе имаат големи проблеми бидејќи локалните медиуми пипуваат дека во морето се влеваат фекалии од канализациски цевки, а дека смрдеата […]