Ознака: јазик

Балкан Вести

Грчка “Нова демократија“ нема да го прифати Преспанскиот договор

Андонис Самарас, поранешен грчки премиер, сега пратеник на опозициската “Нова демократија“, истакна дека со Преспанскиот договор, Грција за првпат го признава идентитетот на македонскиот народ. Самарас додаде дека неговата партија […]

Вести

Петровски: Соседните држави едвај чекаа вакви “фалинки“ кои ќе им ветуваат јазик, име и бришење на историјата

Болните луѓе имаат состојба на еуфорија каде што мислат дека можат да направат се. Да беше така лесно решавање на проблемите со соседите, сигурно дека до сега ќе го решеа, […]

Занимливости

Алкохолот помага за подобро зборување на странски јазик

Неодамнешната студија објавена во минатата недела во магазин за психоармакологија покажува дека мали количини на алкохол може да им помогне на луѓето подобро да зборуваат странски јазици.Студијата која е направена […]

Издвојуваме

Српска пропаганда во Македонија

Поделба на населнието на србомани и бугараши, се свртеле татко против син, брат против брат. Српската пропаганда е разгранет систем за ширење на српското национално чувство, култура, јазик, идеја и […]

Вести

Поп од Струмица: Проклети да бидат сите кои ќе се дрзнат за јазикот, името, државата!

На 13 август 1951 година биле убиени петте струмички студенти, убиени биле блиску селото Орманли на планината Беласица, до границата кон Грција.Тогаш се убиени, Мирко Пецев, Ѓорги Јармов, Ѓорги Костуранов, […]

Вести

Охриѓани масовно и денес на марш: Да го заштитиме јазикот, културата, државата

Граѓани на Охрид вечерва повторно со марш низ улиците на градот ја изразија својата поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, со цел да ја искажат, како што велат, својата […]

Вести

Заев опасно кокетираше со албанскиот јазик и ги отвори апетитите на албанските политичари и електорат

Грешка се направи со она кокетирање на лидерот на СДСМ, а сето тоа го слушавме во живо тоа не е нешто што не сме го интерпретирале добро. Зборуваше во Косово […]

Вести

Во Делчево на Албанците нема да им помогне двојазичност, туку 100 фабрики- Груевски за “Дневник”

Ќе се оби­дам да сос­та­вам вла­да, но не по се­ко­ја це­на. Ако се оди по до­се­гаш­ни­те ус­та­но­ве­ни прин­ци­пи во Ма­ке­до­ни­ја, би тре­ба­ло да сос­та­вам вла­да. Ако се пре­кр­шат, с` е […]

Фото

Фото: Бр.9 е врвот! 11 обични работи поради кои ќе почнат да ви солзат очите кога ќе видите како изгледаат под микрокоп

Со помош на паметните телефони, камерата може да зумира многу работи, но што би се случило кога би можеле да би согледате секојдневните работи од животот под микроскоп? Дали би можеле […]