Ознака: Јане Сандански

Издвојуваме

Цитати од големиот револуционер Јане Сандански – Пиринскиот Цар (втор дел)

Вчера го објавивме првиот дел со познати цитати на нашиот голем револуционер Јане Сандански. Денеска следува вториот дел. Доколку сакате да го прочитате и првиот следете ги таговите под текстот […]

Издвојуваме

Цитати од големиот револуционер Јане Сандански – Пиринскиот Цар (прв дел)

Проследете обемен текст, со навистна голема и сериозна содржина на тема Македонија и Македонската борба за слобода, создадена од Јане Сандански: – Да живееш значи да се бориш: робот за […]

Издвојуваме

Наташа Котлар со брилијантен извадок за врховистите

Наташа Котлар со  брилијантен извадок за врховистите ЈАНЕ САНДАНСКИ (1903 г.): „Ние водиме борба против вас, врховистите, затоа што сакате да ја потчините Организацијата и да ја направите орудие на бугарскиот […]

Вести

Раул Гонзалес: Општина Аеродром гради многу спортски објекти, „Јане Сандански“ ги има најдобрите услови

Јас сум многу среќен што работам во „Јане Сандански“ бидејќи ако сакаш да играш на максимално ниво, треба да ги имаш најдобрите услови, вели тренерот на европскиот шампион Вардар и […]

Вести

Солзи радосници, прегратки и бели рози пред „Јане Сандански“: Вардарки пречекани како победнички на „фајнал фор“

Денеска пред спортскиот центар „Јане Сандански“ навивачите на Вардар ги пречекаа ракометарките кои вчеравечер беа поразени во финалето во Лигата на шампионите од Ѓер со 31-30 по продолженијата.По трите бронзени […]