Ознака: Јане Ченто

Македонија

Јане Ченто си замина од “Шутка“, својата невиност ќе ја докажува од Идризово  

Јане Ченто се обрати до јавноста преку неговата сестра. Тој се збогува со затворот “Шутка“ и порача дека и од Идризово ќе се бори да ја докаже својата невиност.   […]

Македонија

Не му замерувајте на Иванов што не го искористи неговото право да не помилува

Еден ден пред истекувањето на мандатот на претседателот во заминување Ѓорге Иванов, кој не ја искористи можноста да ги помилува осудентите за настаните од 27 април, се огласи Јане Ченто. […]

Македонија

Јане Ченто: Животот е долг, борбата за Македонија никогаш нема да запре во моето срце

Јане Ченто го вратил решението за притвор на судот, бидејќи пишувало Република Северна Македонија и напишал дека нема да прима документи на кои пишува Република Северна Македонија. Преку неговиот адвокат […]

Избор на уредникот

Писмото за среќна нова 2019 година од Јане Ченто до неговиот син Методиј Ченто испратено преку неговиот адвокат

Мил мој сине Методиј, втора година како ќе ја дочекаш без твојот татко да биде покрај тебе и да се радува на дочек на новата година. Сега си мал и […]

Вести

Правнукот на Ченто: Македонците се обединети околу идејата за унитарна Македонија со еден службен јазик

Прилепчани денес излегоа масовно, семакедонски и се надевам дека ќе продолжи се додека македонските политичари, особено оној дел што сака да ја прифати Платформата, нема да успее, истакна денес од […]