Ознака: јајца

Кулинарство

Трикот со јајце го воодушеви ТикТок – веднаш ќе сакате да го направите за појадок

ТикТок изобилува со интересни кулинарски (и останати) трикови, а сега вниманието на социјалните мрежи го привлече едно видео кое прикажува интересен начин на припрема на јајца. Видеото е објавено на […]

Сцена

Секое утро го пиела еликсирот на младоста и виталноста: Запознајте се со тајната на убавината на Мерилин Монро

Во интервју дадено за „Meri Kler“ во 1960-та година, зборувала за тоа дека сака да јаде сè. На врвот од својата кариера, Мерилин Монро била една од најубавите жени на […]

Кулинарство

10. протеински „бомби“: Храна која има повеќе белковини од јајцата

Без протеини нема здраво срце и мозок, но нема ниту силни мускули и убава коса. Доколку тие често се наоѓаат на чинијата, полесно е да ослабете, а освен во јајцата, […]

Нега и убавина

Само вака подготвените јајца ве чуваат од болести: Експертите советуваат што е најздраво

Некои истражувања докажуваат дека канцерот, дијабетесот и срцевите заболувања можат да се спречат со регулирање на режимот на исхрана и вметнување на јајца во редовното мени. Многу луѓе избегнуваат јајца […]

Кулинарство

Еден поразличен појадок: Овесна каша со тиквички и поширани јајца

Ако секој ден го имате истиот појадок, време е да експериментирате и да пробате нешто поразлично. Еден поразличен појадок: Овесна каша со тиквички и поширани јајца Потребни состојки: 1 мала […]

Нега и убавина

Ова сигурно го имате во фрижидерот: Јадете ги за појадок, килограмите брзо ќе исчезнат

Од најмлади до најстари, сите знаат дека појадокот е најважниот оброк во денот. Затоа, дури и да сте на диета, не го прескокнувајте. Потребно е само да ги изберете вистинските […]

Нега и убавина

Од што треба да ви се состои вечерата, ако сакате да ослабете без гладување?

Нутриционистите и научниците се согласни за листата од намирници кои му помагаат на телото да остане сито, а да се ослободи од вишокот килограми. 30 грама протеини, консумирани 30 минути […]

Кулинарство

 Тост лепчиња со намаз од авокадо, јајца и сланина – совршен протеински оброк за сите кои се хранат здраво

Во потрага сте по оброк кој ќе ве засити, а сакате да биде полн со протеини и здрави масти? Го имаме вистинскиот рецепт за вас – црно лепче, со намаз […]

Здравје

Од што треба да ви се состои вечерата, ако сакате да ослабете без гладување?

Нутриционистите и научниците се согласни за листата од намирници кои му помагаат на телото да остане сито, а да се ослободи од вишокот килограми. 30 грама протеини, консумирани 30 минути […]

Здравје

Од што треба да ви се состои вечерата, ако сакате да ослабете без гладување?

Нутриционистите и научниците се согласни за листата од намирници кои му помагаат на телото да остане сито, а да се ослободи од вишокот килограми. 30 грама протеини, консумирани 30 минути […]

Нега и убавина

Доколку јадете доцна навечер, подгответе си вечера со помош на која што ќе ослабнете – нема да сте гладни, а многу ќе ви помогне

Оброкот подгответе го како класична кајгана, исечкајте свеж власец, изматете ги јајцата, па ипржете ги во загреана тава. Многу од нутриционистите советуваат дека никогаш не треба да си легнувате со […]