Ознака: Јенс Столтенберг

Македонија

Столтенберг: Со нетрпение ја очекувам Северна Македонија наскоро да влезе во нашата Алијанса

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на Твитер објави дека телефонски разговарал со премиерот Зоран Заев. – Добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев за реафирмирање на посветеноста на НАТО […]

Македонија

Столтенберг: Членството е важно за земјата, но и за регионот и за целата Алијанса

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг кој, заедно со Северноатлантскиот совет, престојува во Скопје денес свечено беше пречекан на платото пред Владата каде кратко се задржа. Од таму замина на […]

Македонија

Столтенберг во јуни ќе ја посети Македонија

На 2 и 3 јуни годинава генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и Северноатлантскиот совет ќе ја посетат нашата земја. За време на дводневниот престој во земјава Столтенберг и членовите на […]

Свет

Македонија наскоро ќе стане 30 членка на НАТО, изјави Столтенберг пред американскиот Конрес

По повод 70 години од создавањето на Алијансата генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, во своето обраќање пред американскиот Конрес истакна дека Македонија со поддршка од САД и другите земји сојузници […]

Балкан Вести

Столтенберг во Белград

НАТО силно го поддржува дијалогот Белград – Приштина, и сите напори за намалување на тензиите и решавање на проблемите, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг. Тој вчера пристигна во […]

Вести Македонија

До јануари 2019. може да завршат преговорите со Македонија

Пристапните преговори за влез на Македонија во НАТО веќе започнаа и би можеле да завршат до јануари 2019 година, изјави брифингот во Брисел генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. – […]

Вести

Столтенберг пристигна во дводневна официјална посета на Македонија

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг вечерва допатува во Скопје, во пресрет на референдумот закажан за 30 септември. На скопскиот аеродром Столтенберг беше пречекан од министерката за одбрана Радмила Шекеринска. […]