Ознака: Јоханес Хајндл

Вести

Хајндл: Кризата да се реши пред летните одмори

Договор за надминување на политичката криза мора да има што поскоро, пред почетокот на летните одмори, изјавил за „Нова“ германскиот специјален пратеник Јоханес Хајнл по вчерашната посета на Македонија.– За […]

Вести

Хајндл навремено информиран дека Груевски е на пат: Пропаднаа обидите на СДСМ да исценира скандал

Специјалниот германски посредник Јоханес Хајндл бил навремено информиран за отсуството на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и неможноста да присуствува на вчерашната средба поради престој во странство.-Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ не […]

Вести

Средба Ахмети-Хајндл: Се работи на решение на кризата

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска се сретна со германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл и амбасадорката на Германија Кристине Алтхаузер.На средбата, како што се наведува во […]

Вести

Средба Попоски-Хајндл: Разговор за европските перспективи на Македонија

Потпретседателот на Владата на Република Македонија и Министер за надворешни работи Никола Попоски, оствари средба со амбасадорот Јоханес Хајндл, информираат од Министерството за надворешни работи.Соговорниците разговараа за европските перспективи на […]

Вести

Орав: Очекуваме наскоро да се реши политичката криза

Еврокомесарот Аиво Орав денеска изјави дека очекува посетата на специјалниот германски пратеник Јоханес Ханјдл на Македонија да влијае на развојот на настаните околу решавањето на политичката криза и најави оти […]

Вести

Хајндл повторно во Скопје на средби со потписниците на Пржинскиот договор

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на средби со потписниците на Договорот од Пржино.Хајндл, како што информира Германската амбасада, за време на дводневниот […]