Ознака: џамија

Вести

ЗАСТРАШУВАЧКИ: Повици за Џихад кај велешката Црна џамија, среде Македонија

  ЗАСТРАШУВАЧКИ: Повици за Џихад кај велешката Црна џамија, среде Македонија Ова е повеќе од страшно. Дали на овие закани ќе реагираат властите, оти очигледно проповедта беше искористена за да […]

Вести

Германска Икеа го даде паркингот за масовна молитва за Рамазан. Вака тоа изгледа

Германска Икеа го даде паркингот за масовна молитва за Рамазан. Вака тоа изгледа! Продавница Икеа во близина на Франкфурт во Западна Германија го даде својот паркинг на локалната џамија за […]

Вести

Ердоган во Германија денеска ќе ја отвори една од најголемите џамии во Европа

Градењето на џамијата почна во 2009, а ја финансира Унијата за Турско – исламски односи , тесно поврзана со турската власт. Градбата беше проследена со голем број контроверзи , меѓу […]

Вести

Изгоре џамија во Шведска, полицијата испитува дали пожарот бил подметнат

Џамија во шведскиот град Оребро изгоре ноќеска, а полицијата се сомнева дека пожарот бил подметнат.Пожарникарите биле повикани во два часот утрово, кога пожарот веќе бил проширен низ објектот и џамијата […]

Вести

Едно лице загина а 10 други се повредени при напад пред џамија во Лондон

Едно лице загина, а 10 други се повредени, кога  маж со комби синоќа по полноќ влета во група верници кои излегувале од џамијата во лондонската населба Фајнсбури Парк, соопшти полицијата.Едно […]

Вести

Каде се СДСМ и соросовите „Паркобрани“ кои се противеа на изградба на легална црква во Центар, сега да реагираат за сечењето дрва и изградба на џамија дивоградба во Чаир?

Каде се паркобраните на СОРОС и противниците од СДСМ кои жестоко се противеа за изградба на легална црква во општина Центар и сечењето на пет стари дрва, сега да реагираат […]

Вести

Паланчани реагираат: Нема да дозволиме СДСМ да се поигрува со се што е македонско!

Се редат скандалите во низата антимакедонски политики на Заев и СДСМ, и нивната идеја за двојазичност и федерализација на Македонија.До редакцијата на Пулс24.мк пристигна писмо од револтирани граѓани, само два […]

Занимливости

Во Париз е отворена џамија за геј муслимани

Во предградие на Париз е отворена првата џамија за припадниците на муслиманските хомосексуалци, во која од денес ќе може да се молат и транвестити, трансексуалци и жени. Имено тоа е првата […]