Ознака: Џенова

Вести

Фотографија направена пред трагедијата ја открива критичната состојба на мостот

Пред две години професорот по градежништво на Универзитетот во Џенова, Антониот Бренцич оцени дека мостот е „градежен неуспех“ со „многу високи трошоци за одржување“. Фотографијата од мостот во Џенова е […]

Вести

Спасувачите во Џенова пронашле тела на татко, мајка и син: Кога заѕвонел телефонот никој од официјални лица не можел да се јави

Најмалку 35 лица загинаа откако вчера надвозник се сруши во близина на Џенова во Италија. Меѓу загинатите се Роберто Робиано (44), еговата сопруга Ерсилиа Пичинино (41) и нивниот девет годишен […]

Вести

Чудо е како останал жив: Kога се срушил бил под мостот, бил исфрлен десет метри

Еден сведок на денешната трагедија во Џенова, кога дошло до рушење на мостот на автопатот А10 и страдаа најмалку 35 луѓе, вели дека вистинско „чудо“ што преживеал. Средовечен човек за […]

Македонски фудбал

Велковски од Вардар заминува во Џенова?

Тимот на капитенот на репрезентацијата на Македонија, Горан Пандев ќе испрати понуда за еден од најдобрите млади играчи на Македонија, Дарко Велковски, пишува Македонски Спорт.  Еден од најперспективните фудбалери на Македонија, […]

Меѓународен фудбал

Неофицијално: Зарате се сели во Малага

Италијанските медиуми тврдат дека Мауро Зарате ќе го напушти клубот во јануарскиот преоден трансфер-период. Зарате е фудбалер кој заработува најмногу во екипата на Лацио, има годишна заработка од 2.1 милион […]