Ознака: Џеф Безос

Занимливости

Илон Маск е најбогатиот човек на светот, го надмина и Џеф Безос

Илон Маск, најбогатиот човек на светот. Ваквата изјава која пред една година се чинеше невозможна, но стана веројатна и неизбежна откако акциите на компанијата „Тесла“ имаа се’ поголем раст. Оваа […]

Технологија

Заработуваат од продавање плагијати – работи што Amazon не сака да ги знаете

Amazon е една од најбогатите компании во светот, а нејзиниот основач Џеф Безос се чини дека сака да го освои светот. Amazon започна како онлајн продавница за книги во 2004-та, […]

Вести

Џеф Безос и Елон Маск спечалија од кризата

Џеф Безос и Елон Маск спечалија од кризата Во САД над 20 милиони американци ги загубија своите работни места како последица на КОРОНА ВИРУС ПАНДЕМИЈАТА. Истовремено комбинираното богатство на милијардерите […]

Магазин

Најбогатиот човек на светот има ѕвер од јахта- Безос плови со својата „Летечка лисица“ низ Турција (ВИДЕО)

Најбогатиот човек на светот, основачот на „Амазон“, Џеф Безос летово за прв пат заплови со својата луксузна јахта „Летечката лисица“. Безос во моментов се наоѓа на едно од популарните турски […]

Сцена

Се разведува најбогатиот човек на светот, по 25 години брак продолжуваат поинаку

Џеф Безос, основач и главен извршен директор на „Амазон“ и сопругата Мекензи Безос се разведуваат по 25 години брак. Своја заедничка изјава објавија преку Твитер. – Одлучивме да се разведеме […]

Вести

Милијардерите вложуваат во бактерија која би можела да го спаси светот

Двајцата најбогати луѓе на светот одлучиле да ги здружат силите и да работат на развој на бактерија која треба да го намали користењето на азотни ѓубрива. Сметаат дека тоа е […]

Вести

Бил Гејтс повеќе не најбогат човек на светот – еве за кого станува збор

Извршниот директор на компанијата „Амазон“ Џеф Безос го замени основачот на „Мајкрософт“ Бил Гејтс на првото место на листата на најбогати луѓе во светот, која ја составува Форбс. Неговото богатство […]