Ознака: Џејсон Мико

Колумни

ЗА ТИРАНИТЕ И ВАЛKАНИЦИТЕ: Талат е нивниот вазал во Македонија

Маршот на божемните колонијални тирани продолжува. Притоа, се разбира, мислам на амбасадорите на САД и на ЕУ кои работат прекувремено за да го „признаат“ т.н. „спикер“ на македонскиот парламент, Талат […]

Вести

Хојт Ји и Бејли не ја одразуваат политиката на Трамп- Колумна на Џејсон Мико

Во 2003 година, поранешниот американски конгресмен Њут Гингрич, кој беше спикер во Претставничкиот дом од 1995-1999 година, одржа говор во конзервативниот тинк-тенк „Американ ентерпрајз институт“ во Вашингтон. Неговиот говор беше наречен […]

Вести

Тие заработуват од хаосот и судирите!

Од најновото издание на ценетиот весник „Економист“: „Долготрајната хегемонија на левицата во Јужна Америка е завршена. Актуелниот рикверц кон десниот центар ќе се засили во 2017 година на неколку начини.Левичарските […]

Колумни

Тие не те сакаат, Македонијо

АМБАСАДОРИ И ПРЕПОРАKИДеновиве во Македонија е активна дебатата за новите правила за известување во медиумите во текот на изборите. Тие доаѓаат како резултат на дискусиите меѓу главните политички партии во […]

Колумни

Демонот во демократијата

ИСKУШЕНИЈА ВО СЛОБОДНИТЕ ОПШТЕСТВАСамо што завршив со читањето на фасцинантната нова книга од полскиот професор, филозоф и политичар Ришард Легутко наречена „Демонот во демократијата:тоталитаристичките искушенија во слободните општества“ и срдечно […]

Колумни

Слугата имаше име

Неодамна имав дискусија (колку што може човек да има нормална „дискусија“ на „Фејсбук“) со еден американски пријател кој извесно време живееше и работеше во Македонија. Иако и двајцата ја сакаме […]

Колумни

Лавови, статуи и слобода

…„Се чини дека нашите левичарски, прогресивни пријатели денес, насекаде во светот, решиле да си ја продадат сопствената душа за нешто друго; обично пари, често и моќ. Тие би претпочитале „неуките […]