Ознака: ЏИХАДИСТИ

Црна хроника

Турската полиција уапси двајца македонски државјани- џихадисти

Турската полиција уапси двајца македонски државјани, кои живееле во Германија, под сомнеж дека се припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД), објави германскиот весник „Велт“.Весникот посочува дека осомничените џихадисти биле […]

Балкан

Уапсени џихадисти од Косово кои по команда на Мухаџери планирале напади на цркви

Косовската полиција уапсила 19 лица, во последните 10 дена, под сомнение дека се поврзани со ИД и дека планирале напад на Косово и во Албанија.Во соопштението на косовската полиција, се […]

Балкан

Балканот подрачје за регрутација на џихадисти?

Австриското Министерство за одбрана предупредува дека Западен Балкан претставува подрачје за регрутација и логистичка база на џихадистите во Европа. Во извештајот за актуелната безбедносна состојба од 14 септември, аналитичарите на […]

Вести

Најбруталното погубување на заробеници од страна на џихадистите

Исламската држава објави ново видео на кое неколку заробеници висат наопаку на куки за месо, пишува Мејл Онлајн.Како што велат во видеото, ги колат како овци, а во една сцена на […]

Вести

Ирак: Обесени 36 џихадисти

Во Ирак денеска се обесени 36 лица кои претходно беа осудени за масакрот врз речиси 2.000 воени регрути од 2014 година, кои го сторија џихадистите од самонаречената Исламска држава.Тие беа […]