Ознака: 11 септември

Филм

Американската историја на Оливер Стоун: „Не сме под закана, ние сме заканата!“

Оливер Стоун напиша нова серија во која се критикуваат прекуокеанските мисии на САД. Режисерот е познат по презентирање на американските контроверзи.Холивудскиот режисер е познат по тоа дека ги насочи камерите […]

Вести

Семејствата на настраданите ќе може да ја тужат Саудиска Арабија за 11 септември

Американскиот Конгрес го поддржа законот со кој им се овозможува на семејствата на жртвите на терористичките напади од 11 септември 2001 година да ја тужат Саудиска Арабија, пишува „Вашингтон пост“.Законот […]

Вести

Американските муслимани изразија загриженост бидејќи Бајрам се паѓа на 11 септември

Американските муслимани изразија загриженост дека празникот Курбан бајрам годинава најверојатно би требало да биде на 11 септември, на 15-годишнината од нападот на Ал Каеда врз Светскиот трговски центар во Њујорк […]

Вести

Откриен е таен документ за поврзаноста на Саудиска Арабија со нападот на кулите Близначки!

По 14 години чувани во тајност, јавноста конечно го доби на увид документот познат под името „28 страници“ – извештај направен по барање на американскиот Конгрес по терористичкиот напад во […]