Ознака: 23 Октомври

Вести

23 Октомври – Ден на македонската револуционерна борба

Во земјава денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, кој е прогласен за државен празник и неработен ден за сите граѓани. Годинава, поради пандемијата со Ковид-19, […]

Вести Македонија

Во земјава денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба

По тој повод, владина делегација предводена од заменик-министерот за култура Владимир Лазовски ќе положи цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев, а цвеќе ќе положи и собраниска делегација во состав Костадин […]

Македонија

Македонија го одбележува Денот на македонската револуционерна борба

На 23 октомври 1893. година во куќата на книжарот Иван Хаџи Николов во Солун се собрале Христо Татарчев, Даме Груев, Петар Поп Арсов, Антон Димитров и Христо Ботанџиев кога бил […]

Вести Македонија

Следниот вторник неработен за сите граѓани во Македонија

Денот на македонската револуционерна борба – 23 Октомври е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 23 Октомври е неработен согласно […]

Вести

Иванов упати честитка до граѓаните на Република Македонија

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на државниот празник 23 Октомври – Денот на Mакедонската револуционерна борба, упати честитка до граѓаните на Република Македонија.-Одбележувањето на празникот на […]

Вести

Доделени државните награди „23 Октомври“

Во Собранието на Република Македонија денеска, по повод Денот на македонската револуционерна борба, беа врачени државните награди „23 Октомври“.За остварување во областа на културата и уметноста наградата ја добија музичкиот […]

Локална самоуправа

Општина Прилеп го одбележа Денот на македонската револуционерна борба

Одбележан 23 Октомври „Денот на македонската револуционерна борба“По повод одбележувањето на државниот празник 23 Октомври „Денот на македонската револуционерна борба“, делегација од локалната самоуправа на општина Прилеп положи свежо цвеќе […]

Локална самоуправа

Концерт на Градскиот дувачки оркестар по повод 23 Октомври

Градскиот дувачки оркестар, по повод празникот 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, денеска ќе одржи парадно дефиле низ улиците на Скопје со познатите таканаречени „Чекорници“.Оркестарот ќе тргне од […]