Ознака: 8 септември

Вести

НЕОФИЦИЈАЛНО: заразени се 6 здравствени работници во болницата 8 Септември

НЕОФИЦИЈАЛНО: заразени се 6 здравствени работници во болницата 8 Септември Градската болница 8-ми Септември има заразени 6 здравствени работници, а над 10 лица се ставени во самоизолација, е непотврдена информација […]

Вести

Во ГОБ „8 Септември“ ќе се хоспитализираат пациенти со коронавирус ако имаат потреба од други интервенции

Денеска е направен план за ставање во функција и на дел од болницата „8 Септември“ за случаи што се сомнителни или се со дијгностицирана корона, а им е потребна друг […]

Вести

Костов: Боки 13 нема сериозно нарушување на здравјето

Директорот на Градската општа болница „8 Септември“, Христијан Костов, вели дека Бојан Јовановски нема сериозни нарушувања на здравјето, откако првоосмничениот во „Рекет“ беше вратен назад во притвор во затворот во […]

Македонија

Пендаровски: Повторно да го обновиме единството што го имавме на почетокот на независноста

Во 1991-та, во неизвесно време, ние, граѓаните, се обединивме околу идејата за своја, независна држава. Тогаш, големиот предизвик, наместо причина за поделби, стана повод за обединување, сите се собравме околу […]

Македонија

Тони Михајловски до Зоран Заев: 8 Септември се слави со пријатели, а не со душмани

“Бојкотирам. Ваков ден се слави со пријатели, а не со душмани, Зоране“, напиша синоќа актерот Тони Михајловски по повод прославата на 8 Септември-Денот на независноста, која ја најави премиерот . За […]

Вести

???????? ?? 8 ????????? 1991: ???????? ? ?????? ????? ?? ??????? ???????? ?? ????? ?? ??????

Милан Талевски бил претседател на Собранието на Град Скопје во референдумската 1991 година или човекот со црна коса, очила и мустаќи од фотографиите кој наздравува на бината на градскиот плоштад. Еден […]

Вести

Врачeна државната награда „8 Септември“

На Андон Дончевски, Агим Ејупи, Сашко Поповски, Добре Маринков и Фоти Ѓатовски, денеска во Собранието на Република Македонија им беше врачена државната награда „8 Септември“, која се доделува во областа на спортот, […]

Вести

Димитриев: 8 септември е нашиот трет Илинден, празник кога ја прославуваме нашата победа

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев по повод Денот на независноста испрати честитка до граѓаните во која посочува дека 8 Септември е нашиот трет Илинден – празник кога […]