YouTube ги банираше руските пранкери кои се шегуваа со Џорџ Буш

YouTube трајно го избриша каналот на руските шегобијци Вован и Лексус, објави дуото во четвртокот, откако минатиот месец објавија пренк интервју со поранешниот американски претседател Џорџ Буш.

Видеото иако е избришано може да се најде и погледа на интернет.
Џорџ Буш, поранешен претседател на САД

Шегаџиите, чии вистински имиња се Владимир Кузњецов (Вован) и Алексеј Столјаров (Лексус) велат дека ова не е прв пат нивниот канал да се брише и дека YouTube не им дал легитимна причина за забраните.

„Денес, YouTube повторно го отстрани нашиот резервен канал на Vovan и Lexus. Очигледно, овој пат нашите видеа не им се допаднаа на одделенијата во странство, бидејќи силно го погодија нивниот имиџ“, велат шегаџиите.

Овој пат, секундарниот канал на измамниците беше симнат откако беше отворен само околу еден месец.

„Уште еднаш, YouTube ве тера да мислите дека „бесплатен“ сајт воопшто не е толку бесплатен“, забележа дуото, додавајќи дека властите на САД и Велика Британија „се обидуваат да ги исчистат трагите од нивните криминални зборови“ кои веќе се проширија низ интернет.

„Нема да можат да го избришат целиот интернет“, забележаа шегобијците.

Во последното видео, кое сè уште е достапно на други платформи на социјалните медиуми, Буш Јуниор, кој беше претседател на САД од 2001 до 2009 година, е измамен да верува дека разговара со украинскиот претседател Володимир Зеленски и дава неколку компромитирачки изјави за голем број проблеми со жешките копчиња.

Оваа изјава на Буш е посебно индикативна

Вашата мисија е да уништите што повеќе Руси

Поранешниот претседател му рече на лажниот „Зеленски“ дека мисијата на Украина е „да уништи што повеќе руски војници“ и сугерираше дека со воена победа над Русија многу од прашањата на Украина ќе „отстранат од масата“.

Тој, исто така, откри дека за време на неговиот мандат „чувствувал дека Украина треба да биде во ЕУ и НАТО“ додека ја држел Русија на работ на воениот блок, додавајќи дека „навистина не е важно“ што и било ветено на Русија во врска со за проширување на НАТО.

Поранешниот претседател, исто така, му понуди совет на „проблематичниот“ поранешен грузиски претседател Михаил Саакашвили и ја потврди работата на неговата администрација во создавањето мрежа на биолаборатории финансирани од Пентагон во Украина.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, го коментираше отстранувањето на каналот на Вован и Лексус, наведувајќи дека е штета што каналот е избришан само неколку дена пред објавувањето на нејзиното интервју со дуото.

Главниот канал на Вован и Лексус беше забранет уште во март по барање на владата на ОК, откако шегобијците снимија трик интервјуа со британскиот министер за одбрана Бен Валас и министерката за внатрешни работи Прити Пател.

Во видеото, Валас призна дека Велика Британија ќе му помогне на Киев во рестартирање на воената нуклеарна програма, додека Пател изјави дека руските лидери се „варвари“ и вети дека Министерството за внатрешни работи ќе го засили шпионирањето на руските државјани во ОК.

Вован и Лексус имаат долга историја на шегување со познати личности и јавни личности, вклучително и канадскиот премиер Џастин Трудо и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тие негираа дека се агенти на руската влада.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.