Занимливости

Занимливости

Откриени интересни детали за Симпсонови

Еден од продуцентите на познатата цртана серија „Симпсонови”, Мајк Рајс во својата нова книга открива зошто сите од семејството се жолти, зошто местото се вика Спрингфилд и други интересни детали. […]

Технологија

Новата опција на Инстаграм: Некои се радуваат, некои се нервираат

Инстаграм потврди дека корисниците повеќе нема да може да видат ако некој направи „screenshot“ од нивната стори објава. Претходно оваа година, Инстаграм предизвика паника меѓу корисниците откако започна да се […]

Занимливости

Наставничка се сликала во бикини, но се случило нешто лошо

Руска наставничка добила отказ поради објавена фотографија на Инстаграм на која позира во бикини костим за плус-сајз девојки. Викторија Попова доби голема поддршка од јавноста откако руските медиуми објавија приказна […]

Занимливости

Откриено кога се раѓаат најмногу бебиња

Студија која опфатила 5.000 породувања покажува дека повеќе 70 отсто од породувањата се случуваат надвор од работното време на докторите. Четири часот наутро е најчестото време кога бебињата спонтано се […]

Занимливости

Што да им правите на старите патики? Претворете ги во саксии за цвеќиња!

Некој ги сака керамичките саксии, а некои глинени саксии, додека некои се задоволуваат и со најефтините пластични саксии за одгледување на цвеќе. За јапонскиот уметник Косуке Сугумота идеално место за […]