Дестинации

Дестинации

Тенерифе-Островот на вечната пролет

Тенерифе е шпански остров, сместен во Атлантскиот океан, во близина на брегот на Африка. Тој е најголемиот и најпознат од Канарските острови. Несекојдневниот спој на тропска вегетација и темни вулкански […]

Дестинации

Шарм ел Шеик се уште шармира

На Синајскиот полуостров, 500 километри од Каиро се наоѓа прекрасното летувалиште наречено Шарм ел Шеик. Поволната клима и исклучителната географска положба направи Шарм ел Шеик  да прерасне во едно од […]

Дестинации

Возбудливиот свет на Менхетен и Ферари во врелиот Абу Даби

Абу Даби е главен град и втор најголем град во Обединетите Арапски Емирати. Се состои од бројни крајбрежни острови,  во внатрешните граници го обиколува Дубаи, а во многу мал дел […]

Дестинации

Монако се шири со изградба на вештачки полуостров

Монако планира да ја прошири својата мала територија со изградба на вештачки полуостров со површина од шест хектари, соопшти во петок принцот Алберт II од Монако. „По студирање на разни […]

Дестинации

Дубровник: Приморскиот град во срцето на Далмација

Опколен со високи дебели ѕидови, стариот приморски град во Далмација, Дубровник е еден од најубавите градови во светот. Додаден на листата на УНЕСКО за Светско културно наследство, градот е примамлива […]