Дестинации

Дестинации

Европскиот град кој дефинитивно би ја загубил својата “душа“ доколку нема толку многу мачки, а ниту тие не се без причина таму

Доколку мачките би имале своја престолнина тогаш тоа дефинитивно би бил градот во Турција, Истанбул. Мачките и нивната недопирливост не престануваат да доминираат на интернет, но постои град каде што […]

Дестинации

Само во Италија! Тестенини како цевки за пиење

Знаете ли што е заедничко за балетот, фармерките и очилата? Сите три биле измислени во Италија. Сега, еден друг италијански симбол го привлекува вниманието на луѓето ширум светот како потенцијално […]

Дестинации

Хрватското гратче со 5.000 жители е меѓу најубавите тајни места во Европа

„Есента е најубавото годишно време за шетање низ Европа затоа што има помалку туристи, а времето е пријатно. Многубројни европски природни паркови и краеви едноставно се восхитувачки во ова годишно […]

Дестинации

Ова е најбезбедниот и најчистиот град на светот – во него возењето автомобил е луксуз

Сингапур е единствен, модерен и престижен град, полн со убавина и интересни работи. Со своите 700 километри квадратни површина и околу 5 милиони жители тој претставува еден од најмалите градови-држави […]

Дестинации

Го мразат од дното на душата: Во овој италијански град се продава тоалет хартија со ликот на Маурицио Сари

Тренерот на Јувентус, Маурицио Сари, до пред две сезони беше омилен лик кај фановите на Наполи, а сега е најомразена личност за која мислат дека ги предала. Колку го мразат […]

Дестинации

Ова е најпосетуваниот град на светот, а не е ниту Париз ниту Лондон

Тоа не е ниту Париз, ниту Лондон, ниту Сингапур. Тајландскиот град Бангкок е на прво место на најпосетувани градови на светот, пред Париз и Лондон, според годишното истражување Мастеркада. Бангкок […]

Дестинации

Евтин пијалак, евтини забави и “лесни жени“ – Прага, градот на “алкохолните тури“

Еуген Кука (55) секоја вечер на патот кон својот стан, во некогашниот мирен резиденцијален дел во центарот на Прага, поминува низ сотици пијани и гласни туристи од целиот свет. Овој […]

Дестинации

Кој град е најбезбеден во светот, а кој во Европа?

Токио е најбезбеден град во светот, а Амстердам – во Европа, според Индексот на најбезбедни градови во светот објавен од „Economist intelligence unit“, a се состои од дигитална, инфраструктурна, здравствена […]

Дестинации

„На Дубровник му се заканува катастрофа“: Туристите го опседнуваат градот како никогаш претходно

Дубровник е под неверојатна опсада на туристи ѝ му се заканува катастрофа поради нив, објавено е во прилог на списанието ART. Дубровник во прилогот е опишан како “хрватската Венеција“ поради […]

Дестинации

Кои се најдобрите дестинации за патување во септември?

Многумина од нас одат на одмор во септември бидејќи аранжманите тогаш се најевтини, а времето сè уште е топло. Септември е добар месец за патување бидејќи има помалку гужва дури […]

Дестинации

Како изгледа животот во Мека, еден од најжешките населени градови во светот?

Мека, во Саудиска Арабија е еден од најжешките населени градови на Земјата. Просечната годишна температура е 30 степени целзиусови, а во лето може да достигне и до неверојатни 50 степени. […]

Дестинации

Ручек во воздух на 300 метри над земја: Во Лондон се отвора ресторан во хеликоптер

За помалку од седум дена во Лондон со работа почнува првиот ресторан во хеликоптер. Проектот го покрена „европска фирма која сака да привлече клиенти со подлабок џеб“, објави „Робрипорт”. Хеликоптерот […]