Дестинации

Дестинации

Колку скалила би искачиле за да дојдете до незаборавниот градски залез на Сонцето?

Меѓу бројните препознатливи знаменитости на Њујорк, се наоѓа и една помалку позната, но ништо помалу интересна. Уметнички обликуваната градежна структура наречена Весел, чии патеки и мостови поврзуваат вкупно 2.500 скалила, […]

Дестинации

Во оваа земја живеат најсреќните луѓе на планетата: Сè што не сте знаеле за необичните дански животни правила

Дали сте знаеле дека доколку не очекувате многу од животот вие ќе станете многу посреќни и поисполнети? Токму ова е принципот според кој се водат Данците, луѓето кои важат за […]

Дестинации

Сон под море: Погледнете го овој луксузен подводен хотел на Малдивите

Малдивите сами по себе се дестинација од соништата. На островот каде што трае вечно лето, со прекрасни плажи и тиркизно море, никој не останува рамнодушен. Тука се наоѓа и првиот […]

Дестинации

Во Чиле јадењето со раце е навреда, а во Кина не смеете да ги гледате луѓето право в очи

Патувањето за некои луѓе значи побегнување од секојдневниот стрес на работа, а за другите тоа е искуство и запознавање на различни култури. Пред да отпатуваме во некоја земја би требало […]

Дестинации

За само 3.000 денари од ден може да престојувате во една од најубавите куќи на светот

Повикајте три ваши пријателки, влезете во џип со циклама боја и “скокнете“ до Малибу. Верувале или не, релна куќа за барбики конечно постои и можно е да ја изнајмите на […]

Дестинации

Европскиот град кој дефинитивно би ја загубил својата “душа“ доколку нема толку многу мачки, а ниту тие не се без причина таму

Доколку мачките би имале своја престолнина тогаш тоа дефинитивно би бил градот во Турција, Истанбул. Мачките и нивната недопирливост не престануваат да доминираат на интернет, но постои град каде што […]

Дестинации

Само во Италија! Тестенини како цевки за пиење

Знаете ли што е заедничко за балетот, фармерките и очилата? Сите три биле измислени во Италија. Сега, еден друг италијански симбол го привлекува вниманието на луѓето ширум светот како потенцијално […]

Дестинации

Хрватското гратче со 5.000 жители е меѓу најубавите тајни места во Европа

„Есента е најубавото годишно време за шетање низ Европа затоа што има помалку туристи, а времето е пријатно. Многубројни европски природни паркови и краеви едноставно се восхитувачки во ова годишно […]

Дестинации

Ова е најбезбедниот и најчистиот град на светот – во него возењето автомобил е луксуз

Сингапур е единствен, модерен и престижен град, полн со убавина и интересни работи. Со своите 700 километри квадратни површина и околу 5 милиони жители тој претставува еден од најмалите градови-држави […]

Дестинации

Го мразат од дното на душата: Во овој италијански град се продава тоалет хартија со ликот на Маурицио Сари

Тренерот на Јувентус, Маурицио Сари, до пред две сезони беше омилен лик кај фановите на Наполи, а сега е најомразена личност за која мислат дека ги предала. Колку го мразат […]

Дестинации

Ова е најпосетуваниот град на светот, а не е ниту Париз ниту Лондон

Тоа не е ниту Париз, ниту Лондон, ниту Сингапур. Тајландскиот град Бангкок е на прво место на најпосетувани градови на светот, пред Париз и Лондон, според годишното истражување Мастеркада. Бангкок […]

Дестинации

Евтин пијалак, евтини забави и “лесни жени“ – Прага, градот на “алкохолните тури“

Еуген Кука (55) секоја вечер на патот кон својот стан, во некогашниот мирен резиденцијален дел во центарот на Прага, поминува низ сотици пијани и гласни туристи од целиот свет. Овој […]