Дестинации

Дестинации

Зимска идила во Блед, Словенија со која ќе се почувствувате како да сте дел од Дизни бајка

Во зима речиси сите градови изгледаат магично како од бајка бидејќи и најголемиот дел од празниците се прославуваат во зимскиот период па сите градови се украсени по повод Божиќните и […]

Дестинации

Чудо на природата кое не престанува да ги привлекува туристите

Необична природа каква што ретко може да се види.Плажата Панџин во покраината Лиаонинг на североистокот од Кина е најголемото мочуриште во државата.  Панџин е “дом” на реткото растение Suaeda, кое […]

Дестинации

Добри плати, мали трошоци: Седум најевтини европски градови за живот

На Стариот Контитент се наоѓаат бројни преубави градови кои нудат сè, а сепак се одликуваат со “евтин живот”.Секако, пред да се запрашате како Барселона се наоѓа помеѓу најевтините градови во […]

Дестинации

Русија: Земјата која никогаш не може да ви здосади!

Зад изградбата на прекрасната катедрала на Св. Василиј Блажен стои архитектот Јаковлев. Легендата вели дека по завршуавњето на ова дело, царот Иван Грозни го ослепил за да не може да […]

Дестинации

Туристите непожелни во Дубровник, Венеција и Барселона

„Никогаш веќе вакво лето“, порачуваат граѓаните на повеќе европски градови затоа што туристите се скапи, нечисти, и постојано има метеж. Револтирани се граѓаните на Дубровник, Венеција и Барселона.Мештаните наведуваат дека […]

Дестинации

Забрането за странци: Ова е градот кој Русија го чува од светот!

Озерск изгледа како прекрасно место за посета. Градот наликува како европски главен град внатре со прекрасни паркови, големи плоштади, езера и илјадници жители. За повеќето од луѓето кои живеат таму, […]

Дестинации

По посетата на Париз, Јапонците посетуваат психолог!

Десетици јапонски туристи секоја година бараат помош од психолог по посетата на Париз, бидејќи реалноста, која се состои од непријателски настроено локално население и запуштени улици, често драстично се разликува […]