Занимливости

Занимливости

Мечките на Карпатите поради топлото време го прекинуваат зимскиот сон

Поради екстремно топлото време за овој период од годината, мечките на Карпатите го прекинуваат зимскиот сон, соопшти Националниот парк Верховински на Украина. Според извештаите, за време на обиколката на паркот, […]

Хороскоп

Во сабота ни доаѓа младата месечина – на овие три знака веќе годината ќе им тргне како никогаш досега

Во сабота, 21 јануари, Сонцето и Месечината ќе се придружат во Водолија, охрабрувајќи не да ги промениме застарените концепти во нашите животи и да почнеме да размислуваме надвор од рамката. […]

Хороскоп

Неверојатна среќа за пет хороскопски знаци: Првите шест месеци од новата година ќе донесат голем успех

Иако 2023 година започна со ретроградни Марс и Меркур, многу планови може да се одложат, да се случат промени, да се промени енергијата, во остатокот од годината не очекуваат убави […]

Занимливости

Дали користењето темпомат може да биде опасно?

Да нагласиме – зборуваме за стариот, „примитивен“ темпомат. Современите адаптивни темпомати кои го следат движењето на другите возила и можат сами да забават и сопираат се сосема друга приказна – […]

Занимливости

Во Европа постои земја каде по 22 часот е забрането пуштање вода во тоалет

Никој не може да ве спречи да го користите тоалетот среде ноќ. Меѓутоа, по обавување на физиолошката потреба немојте да пуштате вода. Тоа е случај доколку живеете во изнајмен стан […]

Занимливости

Колку долго се чува светата вода? Еве што треба да направите со неа после Водици

За време на Водици верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света вода? Според народното верување, доколку целата количина на Богојавленска вода […]

Занимливости

Кој би рекол? Одличен начин да го искористите капакот од тенџере за чистење на домот 

Едноставен, но многу ефикасен домашен трик.Понекогаш наједноставните работи се најефективни. За да си го олесните животот и да исчистите побрзо, се што ви треба е магична крпа и капак за […]