Технологија

Технологија

Внимавајте на своите пари: Еве како Facebook може да ве ограби!

Facebook постојано воведува новитети на својата социјална мрежа, обидувајќи се да го подобри искуството на користење и на корисниците да им овозможи некои нови опции. Една од тие нови опции […]

Технологија

Фејсбук започна масовно да отстранува слики од профилите на корисниците

Во последните неколку дена, Фејсбук тргна во акција која изненади голем дел од корисниците. Имено, најпопуларната социјална мрежа почна масовно да отстранува насловни фотографии (cover фотографии) од профилите на своите […]

Технологија

Новиот X-box на Мајкрософт пристигнува за празниците – наредната година

Новата генерација на конзолата X-box на Мајкрософт треба да излезе во продажба пред Божиќ наредната година, објави Bloomberg. Сегашната верзија е на пазарот веќе 7 години, па време е за хардверска […]

Технологија

Знаете ли што пишувало во првата СМС порака?

Иако денес се поголем број луѓе комуницираат преку Facebook, Twitter и интернет услуги како Viber, кои овозможуваат бесплатна размена на пораки, најпопуларниот начин на комуницирање и понатаму се СМС пораките. […]

Технологија

(Видео) LuminAR – светилката која од вашата работна маса ќе направи екран чувствителен на допир

Се помалата и поефтината компјутерска сила ја пронаоѓаме во се поразлични предмети, а Нејтан Линдер, студент од MIT верува дека следно такво дело е неговата светилка со проектор и камера […]

Технологија

Американците дизајнирале авион управуван од вештачка интелигенција

Се што треба да направите е да ги внесете координатите на целта. Невидливиот X-47B сам полетува, сам доаѓа до целта и се разбира – самиот се враќа.  Постоечките американски беспилотни […]

Технологија

Паметни чорапи за следење на отчукувањата на бебешкото срце

Студентите од Универзитетот Brigham Young развиле високотехнолошки чорапи за бебиња, кои малку ќе ги смират родителите загрижени поради синдромот на изненадна смрт на новороденчето. Со помош на овие чорапи се […]

Технологија

Луксузна ски-жичарница со автомобилски ентериер

Leitner и BMW ги здружија силите и знаењата и направиле кабина за жичарница со извонредно луксузен ентериер, кој потсетува на оној на лимузината BMW 7.  Ултра модерната “Sigma Diamond” жичарница […]

Технологија

Новиот тренд во индустријата на секс-играчките

Новиот тренд во секс-играчките сигурно ќе значи и ново уживање кога овој “вибратор на иднината” ќе стигне во продавниците за сексуални играчки ширум светот.  Авторката Бет од страната Scanlime одлучила […]

Технологија

Научни достигнувања од 2012 одина кои го променија светот

Годината 2012 полека заминува во историјата, па сега е вистинскиот момент да погледнеме наназад на научните достигнувања кои ја обележаа. Секое од нив има потенцијал да го промени светот во […]