Технологија

Технологија

Компјутерот Apple-1 продаден на аукција за 400 илјади евра

Еден од првите компјутери на американскиот технолошки гигант Apple – моделот Apple-1 од 1976 година е продаден на аукција во германскиот град Келн, за рекорден износ од 400 илјади евра, […]

Технологија

Ова ќе ги замени паметните телефони

Паметните телефони станаа дел од секојдневието, па многумина веќе не можат да си замислат да живеат без овие направи. Тие се средство за комуницирање со луѓето, прегледување на интернет-страници, слушање […]

Технологија

Поминаа 27 години од првиот Windows

Поминаа 27 години откако на пазарот се појави првата верзија на оперативниот систем за компјутери на “Microsoft” – “Windows 1.0”. Оваа компанија со работата на оперативните системи за компјутери, односно на […]

Технологија

Лоцирајте ги сите сателити во вселената со новата апликација за iPad 2

Компанијата “SES Astra” претстави апликација за iPad наречена “SES Satelites”, која овозможува едноставно пребарување и лоцирање на сателити на темел на локацијата на која се наоѓа корисникот.  Апликацијата е достапна во […]

Технологија

Facebook ги менува правилата на приватност

Facebook повторно ги смени поставките за приватност, а со последната промена директорката за приватност на оваа социјална мрежа, Ерин, Еган, ќе добие `јавна улога`. Таа ќе биде централна личност на […]

Технологија

Фејсбук повторно прави промени – заштитете си ја приватноста и личните податоци!

Секој пат кога Фејсбук менува нешто што е во врска со приватноста, добиваме чувство дека некој ни провалил во домот. Секоја таква промена секогаш предизвикува расправи за тоа што смее, што […]

Технологија

Двојно поголем пренос на податоци преку мобилните

Количината податоци кои се пренесуваат преку мобилен е двојно поголема во последната година, благодарение на користењето на сервисите за видеоснимки, соопшти во среда шведската компанија Ericsson. Количината податоци измерени во […]

Технологија

Научниците на НАСА објавија фотографии од планетата Супер Јупитер

Иако досега се откриени стотици планети кои кружат околу друга ѕвезда, па и поголем број ѕвездени системи со повеќе планети, само мал број од нив се директно снимени. Таков е […]

Технологија

Call of Duty: Black Ops 2 во еден ден заработи половина милијарда долари

Во последните неколку години, секое ново продолжение на видео-играта Call of Duty на Activision успева да го сруши рекордот за број на продадени копии и заработка, а истото важи за […]