Технологија

Технологија

Судот во Јапан пресуди дека Самсунг не ги украл патентите од Епл

Оваа победа ја издвои Самсунг откако минатата недела на американскиот суд доживеа пораз при што мора да плати обештетување на Епл во износ од една милијарда долари. Самсунг изјави: „Среќни […]

Технологија

Apple ја загуби тужбата за патенти против Samsung во Јапонија

Американската компанија Apple во петокот ја загуби тужбата против Samsung Electronics поднесена поради копирање патенти, откако судот во Токио донесе пресуда дека јужнокорејската компанија не ги повредила правата поврзани со […]

Технологија

Отпуштен еден од шефовите на Јаху поради забелешка за Ромни

Порталот „Јаху њуз“ го отпушти шефот на редакцијата во Вашингтон бидејќи во микрофон рекол дека републиканскиот претседателски кандидат Мит Ромни и неговата сопруга „се среќни да имаат забава со црнци […]

Технологија

Живее без срце 148 дена?

Лекарите на чешкиот Институт на Јакуб Холик му извршија уникатна операција, со која му вградија специјални пумпи на батерии наместо срце. Јакуб изјави: „ Се е исто само што немам […]

Технологија

Diablo III се продаде во 10 милиони примероци, WoW загуби 1,1 милиони корисници

Activision Blizzard ги објавија своите финансиски резултати за вториот квартал од годината. Благодарение на рекордна продажба на Diablo III (10 милиони за два месеци и пол), Blizzard регистрираа најсилниот квартал […]