Технологија

Технологија

Google објави верзија за пребарување за Windows 8

Интернет компанијата Google разви нова апликација на својот сервис за пребарување, како и верзија на интернет пребарувачот Chrome за оперативниот систем Windows 8, чиешто официјално лансирање беше во петокот, јави […]

Технологија

Lenovo P700i – Dual SIM smartphone

Марката Lenovo на сите ни е добро позната по своите преносни компјутери. Но, во своето портфолио имаат и мобилни телефони. Еден од нив е објавен под името Lenovo P700i.   Производот е објавен […]

Технологија

Apple ќе го претстави iPad mini на 23-ти октомври

Американскиот технолошки гигант Apple испрати во вторникот до новинарите покани за прес-конференција на 23-ти октомври, на којашто се очекува да биде презентирана компактната верзија на таблет компјутерот iPad, пишува интернет […]

Технологија

Apple поднесе жалба на одлуката на јапонскиот суд во полза на Samsung

Американскиот технолошки гигант Apple поднесе жалба против одлуката на јапонски суд, кој неговиот најголем конкурент јужнокорејски Samsung го прогласи невин по обвинувањето за нелегално користење на технологијата на Apple, како […]

Технологија

Технологијата може да им помогне на студентите да најдат практика

Македонскиот интернет ресурс Elancer.mk е дизајниран за да им помогне на студентите во остварувањето на задолжителната практична работа, при што секој студент, кој има нешто вистинско да понуди на пазарот […]

Технологија

Mozilla ја поправи опасната ранливост на новата верзија Firefox 16

Компанијата Mozilla, сопственикот на третиот светски најпопуларен интернет пребарувач, ги исправила претходно откриените слабости на новата верзија на Firefox 16 и повторно ја направи достапна за преземање, соопшти  официјалната интернет […]

Технологија

Mozilla ја повлече верзијата Firefox 16 поради ранливост

Компанијата Mozilla поради софтверска ранливост привремено ја отстрани од својата страница за преземање најновата верзија на интернет пребарувачот Firefox 16, кој беше објавен во вторникот, информираше страницата на Mozilla. Ранливоста […]

Технологија

Google и Samsung прават таблет со појасен екран од iPad

Американската интернет компанија Google во соработка со јужнокорејскиот технолошки гигант Samsung ќе издадат 10-инчен таблет во линија на Nexus, чиј екран ќе има повеќе напредни опции од екранот на третата […]