Технологија

Технологија

„Јанева без која воопшто и не би бил можен милионскиот рекет, е оставена да се шета по плажи и фризерски салони“

Фактот дека Фејсбук ја загрозува приватноста на корисниците веќе не е изненадување, па така можеби ќе се сфати и најновата информација која вели дека компанијата им плаќала на илјадници надворешни […]

Технологија

Мобилни апликации кои секогаш ја следат вашата локација

Сосема е очекувано и нормално апликациите за навигација да ја следат вашата локација, но постојат и други апликации кои ги користите на вашиот мобилен телефон, а ја следат вашата локација. […]

Технологија

Заборавете на Инстаграм каков што го знаете- започна тестирањето кое носи голема разочарувачка промена за корисниците

Инстаграм уште пред неколку месеци објави дека планира да ги „крие“ лајковите на објавите од своите корисници. Додека еден дел од корисниците се жалеа дека тоа ќе ја уништи нивната […]

Технологија

Користењето Твитер те Прави Глуп! Извинете Твитерџии ама Научна Студија го Тврди Ова!

Шегата настрана, и Твитер и ФБ се направени со цел затупувување и контрола на масите. Сега кога им избега од контрола и се сврте против нив сведоци сме на панични […]

Технологија

Никако не ја симнувајте: Оваа апликација е лажна, измамени се 10 милиони луѓе

Иако од Google тврдат дека будно ги прегледуваат сите апликации пред тие да пристигнат на Play Store, се уште се случува по некоја „лоша“ апликација да заврши на платформата и […]

Технологија

Борба против сајбер насилство: Instagram ќе ве опоменува за навредливи коментари

Мотивирани од постојаната борба против сајбер насилството, луѓето во Instagram решија да тестираат нова опција која веројатно ќе биде имплементирана како постојан дел од нивната апликација, во која преку вештачка […]

Технологија

Никако не ја симнувајте: Оваа апликација е лажна, измамени се 10 милиони луѓе

Иако од Google тврдат дека будно ги прегледуваат сите апликации пред тие да пристигнат на Play Store, се уште се случува по некоја „лоша“ апликација да заврши на платформата и […]

Технологија

Раст на продажбата на Ламборџини за 96 отсто

Фолксваген Ламборџини соопштија дека нивните испораки пораснале за дури 96 отсто во првата половина од годинава, најмногу поради новиот модел – „Урус“. Италијанскиот производител на луксузни автомобили објави дека за […]

Технологија

„Фејсбук“ се огласи: Проблемот е решен

Фејсбук соопшти дека споделувањето медиа-фајлови во негови платформи е решен. Корисниците на услугите на компанијата констатираа дека не можат да испраќаат и да добиваат фотографии, видео-клипови и други фајлови на […]

Технологија

Корисниците нервозни: Фејсбук, Инстаграм и Вац ап не работат!

Корисниците на Инстаграм и Фејсбук во светот денеска пријавиле проблеми со логирањето, споделувањето и пристапувањето до содржините на мобилните апликации. Инстаграм бил предупреден за проблем изутринава, а повеќето извештаи на […]