Технологија

Технологија

Новиот Хуавеј П40 ќе биде претставен во март

Директорот на Huawei, Ричард Ју официјално потврди дека P40 серијата ќе биде претставена по претставувањето на подобрената верзија на првиот смартфон на преклоп со ознака Мејт Иксес. И П30 исто […]

Технологија

Јапонци измислија мобилен совршен за Дара Бубамара: Оваа технологија нема да ви дозволи да се снимате голи и да правите секси селфи

Јапонската компанија Тон Мобил создаде телефон опремен со вештачка интелигенција што знае кога корисникот се обидува да сними „секси селфи”. Имено, ако програмата регистрира голо тело, самосликот нема да биде […]

Технологија

Со овие уреди направете 10 пати посилен Wi-Fi сигнал

Научниците направија „паметни површини“ кои го засилуваат Wi-Fi сигналот до десет пати. Систем сличен на тапети може да ги замени обемни антени и приемници кои моментно се користат во домовите […]

Технологија

Сите ги правиме истите грешки: Телефонот ви е секогаш празен?

Батерии во паметните телефони се чувствителни на сопствените верзии на „стрес“, а научниците откриваат дека мобилниот телефон не треба да се полни до 100 проценти или чекаат да бидат испразнети […]

Технологија

Кинеските компании се здружуваат против доминацијата на „Google Play Store“

„Huawei“, „Xiaomi“, „Oppo“ и „Vivo“ работат заедно на платформа која ќе им овозмои на програмерите надвор од Кина истовремено да ги лансираат своите производи на повеќе продавници за апликации. Произведувачите […]

Технологија

Сите ги правиме истите грешки: Телефонот ви е секогаш празен?

Батерии во паметните телефони се чувствителни на сопствените верзии на „стрес“, а научниците откриваат дека мобилниот телефон не треба да се полни до 100 проценти или чекаат да бидат испразнети […]

Технологија

Мажи внимавајте: Од 5G мрежата може да ви се намалат сперматозоидите и да бидете неплодни

Постои загриженост дека зголеменото ниво на електромагнетно зрачење во Велика Британија со зголемувањето на покриеноста на 5Г мрежата низ целата земја може сериозно да влијае на плодноста кај мажите, објави […]

Технологија

Фејсбук ќе ги спречува дезинформациите за коронавирусот

Шефот на одделот за здравство на Фејсбук, Канг Синг Јин изјави дека таа социјална мрежа ќе почне да ги отстранува статусите со лажни тврдења или теории на заговор за новиот […]

Технологија

Гугл мапс: Ќе бележи темни сокаци и светли улици

Гугл работи на нова опција за апликацијата Гугл мапс, што може да значи поголема безбедност на корисникот. Се работи за показател за лошо и подобро осветлени улици, за корисниците кои […]

Технологија

ЈуТјуб го намали бројот на претплатници, ова се новите измени

ЈуТјуб почна со масовно бришење на „ботовите“, како и каналите кои содржат насилна содржина. Голем број популарни корисници на ЈуТјуб забележале дека значително е намален бројот на претплатници на своите […]

Технологија

Инстаграм воведува новина од денес, во наредните недели ќе има и нова опција

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека нејзината апликација Инстаграм ќе бара податоци за датумот на раѓање на корисниците, почнувајќи од денес, а со цел да понуди нови мерки на безбедност за младите […]