АЗДИСОТ МОЖЕ СКАПО ДА ГИ ЧИНИ ПЕКАРИТЕ | Пекари од Косово подготвени да носат леб по цена од 30 денари

Порталот Lideri.mk стапил во контакт со неколку пекари во Урошевац, Косово, кои рекле дека можат да донесат леб во Скопје и по цена од 30 денари.

„Ние го правиме стандардниот леб од 500 грама. Ако направиме 450 грама како во Северна Македонија, можеме да ги донесеме за 27 или 28 денари, плаќајќи ја потребната царина и даноци“, велат тие.

АЗДИСОТ МОЖЕ СКАПО ДА ГИ ЧИНИ ПЕКАРИТЕ | Пекари од Косово подготвени да носат леб по цена од 30 денари

Истовремено, тие се изненадени од реакцијата на пекарите во Северна Македонија кои поради замрзнувањето на цената од 33 денари ги оставија рафтовите на пазарот празни.

„Овој револт нема економска логика, бидејќи цените на пченицата на меѓународните пазари се намалуваат, а се намалија и цената на нафтата и енергијата. Сигурно нашите колеги ја злоупотребуваат положбата на пазарот.

Не знам како стојат законите кај вас, но ако се прави ваква злоупотреба на Косово, казните се многу строги“, велат пекарите со кои контактирале во Урошевац.

извор: almakos.com.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.